Водата е живителна течност, извор на живот, основна съставна част от нашето тяло, нещо, без което нито едно живо същество на планетата не би оцеляло. Всеки ден си сипвате чаша вода - от чешмата или от бутилка, но не се замисляте от къде идва тя и има ли още много за вас и хората около вас. Задавате ли си въпроса "Ами ако това е последната чаша вода, с която разполагам?". Звучи кошмарно, нали? Но това не е само мрачна представа - в някои региони на планетата това е чиста реалност. Там хората страдат от недостиг на питейна вода и са застрашени от епидемии и смърт.

Изчислено е, че на планетата почти пет милиарда души живеят в такива райони, където има проблеми с осигуряването на чиста вода. Изследователска група учени от Ню Йорк и Мичиган представи наскоро първия глобален анализ за ситуацията с т.нар. водна безопасност от гледна точка на качеството на живот на хората и биоразнообразието. Авторите анализираха и влиянието на дейностите на човека, както и други фактори върху реките - основен източник на прясна вода.  Авторите оценявали 23 различни фактора, в това число строежите на диги и хидроелектростанции, влиянието на селското стопанство и замърсяването на околната среда.

"Изяснихме, че почти 80 процента от населението на Земята по данни след 2000 г., или 4.8 млрд. души, живеят в региони, където нивата на опасност за водната сигурност за човека и екосистемите превишават 75%. В районите с интензивно земеделие и голяма плътност на населението опасността е изключително висока - това са по-голямата част на САЩ, почти цяла Европа (без Скандинавия и Северната част на Русия), централна Азия, Близкия Изток, Индия...", разказват авторите на анализа. Те обаче посочват, че заради различното ниво на технологиите проблемите с водата в САЩ, Европа и Австралия съществено се снижават, докато тези в Африка и Източна Азия се разрастват.

Развитите страни обаче попадат в "омагьосан" кръг. Там хората първоначално създават редица заплахи за реките и водоемите, а след това изразходват значителни средства за отстраняване на негативните последствия от собствената си дейност. При това в развитите страни опасността за биоразнообразието остава висока. Снижаването й може да стане само чрез промяна на подхода към управлението на водните ресурси.

Друго изследване пък предупреждава, че азиатските реки може сериозно да пострадат от промените на климата. Според оценките на учените намаляването на обема на леда в горната част на Инд, Яндзъ и други реки към 2046-2065 г. може да създаде заплаха от продоволствена безопасност за 4.5 процента от населението на Азия.

 

Тагове: