Тенденциите при смартфоните очевидно следват максимата – голям, по-голям, най-голям. Днес ще поговорим за фаблетите, устройствата, които се появиха като на шега и много хора гледаха на тях с насмешка (включително и аз), но към днешна дата те отбелязват изключителен напредък и са най-бързо растящия потребителски клас при умните телефони.

Според анализаторската компания IDC фаблетите са отчели 209,6% ръст на продажбите през 2014 г., продадени са 174 милиона бройки и те държат 9,8% от пазара на мобилни устройства. За сравнение „нормалните“ смартфони водят по продадени количества (1,77 млрд. бройки), държат 60,2% от пазара на мобилни устройства, но годишният им ръст е едва 12,8%. През следващите години до 2018-а IDC прогнозира 60% увеличение на търсенето на фаблети, които трябва да достигнат до 592,2 милиона продадени бройки (на годишна база), 24,4% пазарен дял и годишен ръст от 16%. Отново за сравнение при „нормалните“ смартфони прогнозираното увеличение е едва 5,5% до 1,246 млрд. продадени бройки, спад до 51,2% в пазарния дял и годишен ръст от едва 3,2%. При таблетите ситуацията ще остане почти същата, каквато е и днес – скромен пазарен дял и лек ръст при продажбите.

 

2014-а се превърна във важна година за фаблетите. Но защо? Защото през тази година двете най-мощни компании в технологичния свят в момента, Apple и Google, се намесиха пряко на пазара на фаблетите, пускайки съответно iPhone 6 Plus и Nexus 6.

 

s

 

Само преди година никой не си представяше, че компания като Apple ще си позволи да пусне фаблет, но ето че това се случи. И ако някой си мислеше, че iPhone 6 Plus ще бъде провал за компанията, това абсолютно не може да се потвърди, защото само няколко седмици след старта на продажбите на iPhone 6 Plus Apple промени производствените съотношения заради огромното търсене на фаблета. За Nexus 6 все още е рано да кажем дали ще е толкова успешен като iPhone 6 Plus, но той е ясен знак, че Google поставят акцент върху гигантските смартфони.

Дейвид Бърк, вицепрезидент на Google по инженерната дейност, наскоро заяви следното: "Ако дадете на потребителите да ползват фаблет в продължение на седмица, 50 процента от тях ще кажат, че им е харесал, и няма да се върнат назад."


Тук е моментът да кажа, че допреди няколко месеца аз също бях предубеден към фаблетите заради огромните им размери и намалената ергономия при използване с една ръка. Често си мислех (и все още мисля) дали да направя тази крачка и да премина на фаблет, затова, имайки възможността да напиша нещо и то да стане публично достояние, реших да направя кратък списък с предимствата и недостатъците, които носят големите смартфони. Всъщност искаше ми се да прочета анализ, който да ми помогне да направя по-осъзнат избор, но се оказа, че към днешна дата в българските медии липсва актуален текст на тази тема. И така, да започваме!

 

Размерът има значение!


d

 

Да, разбира се, големият екран си е ГОЛЯМ екран! Ако съпоставим телевизорите, лаптопите, таблетите, GPS-ите в автомобилите ни и т.н., големите екрани са за предпочитане, но при смартфоните има уловка. Те все пак са мобилни устройства, с които провеждаме гласови разговори. Нали така? Е, не само това. С тях браузваме, чатим, гледаме филми, играем на игри... и един по-голям екран би ни дал и по-приятно изживяване. Но както казах, при провеждане на гласов разговор сред други хора използването на фаблет може лесно да привлече странни погледи, когато доближите това устройство до ухото си.

На пазара съществуват различни по размер фаблети - от 5.5 инча до 7-инчови и честно казано, всичко зависи от човека, който ги използва. Един фаблет с 6+ инча в ръцете на една дребничка дама ще стои като огромно нещо и ще предизвиква забавни реакции в околните, но при един едър мъж това не би се случило, поне не в тази степен.

Хардуерните производители имат разни „трикове“, с които могат да направят фаблетите по-големи и в същото време, да запазят по-нормални пропорции. Така например 6-инчовият Google Nexus 6 е почти идентичен с 5,5-инчовия iPhone 6 Plus (159.3 x 83 x 10.1 mm срещу 158.1 x 77.8 x 7.1 mm). Запазването на ергономията идва от изтъняването на страничните рамки, както и от премахването на хардуерните и капацитивни бутони в долния край (при Nexus 6).

 

 

Продължава на страница №2... Удобство при носене

 

Удобство при носене


с

 

Докато един „нормален“ смартфон от 5 инча (да, по днешните стандарти това е нормален, а минитата вече са 4,7-инчови), може да се побере в джоба на дънките ви и да не си личи прекалено много, един фаблет определено би привлякъл вниманието на околните, а и няма да е много удобно за вас при ходене или тичане.

Един от колегите ми (Дарин Димитров) обича да тича всеки ден и разговаряйки с него по въпроса за фаблетите, той изтъкна точно този факт като една от основателните причини да не инвестира пари в iPhone 6 Plus – “прекалено е голям, няма да ми е удобен, аз тичам дълго време“, сподели той.

Разбира се, на горепосочените проблеми има практично решение – чантичка през рамото за мъжете или спортен калъф. Жените така или иначе винаги носят чанта - те не биха имали проблем с носенето на фаблет.

 

Работа с една ръка

s

Да си го кажем направо, ръцете ни растат до едно положение и след това не се променят! Ето защо един 4-инчов екран на iPhone 5s е оптималният вариант за мъже и за жени, защото можем да вършим всичко с една ръка. Можем да си направим сандвич, да си измием зъбите, да носим чантите от магазина, да отключим вратата на апартамента (къщата си), докато в същото време боравим с нормалния си смартфон, без да срещаме особени трудности. Но използването на фаблет с една ръка е почти мисия невъзможна! Освен ако нямаме наистина гигантски ръце. В противен случай рискуваме да изпуснем технологичната джаджа и тя красиво да се разпилее на пода, оставяйки ни с отворена уста и изцъклен поглед.

Разбира се, и тук има решение и то е просто – трябва да си създадем навика да използваме смартфона си само когато имаме възможност да го правим с две ръце. Е, за приемане и отхвърляне на обаждания съм почти сигурен, че всеки би се справил лесно с една ръка, но виж за чат и браузване с фаблет ще ни трябват и двете ни ръце.

 

Фаблетът е по-добрият избор


s


С избора на фаблет ние не само получаваме по-голям екран, но и почти отпада нуждата да използваме таблет. От личен опит мога да кажа, че таблетът ми (Nexus 10) е страхотно устройство, но честно казано, става най-вече за дивана вкъщи. Докато притежаването на фаблет би ми дало не само удобството на големия екран, но и възможността да водя гласови разговори от него, колкото и нелепо да изглежда с някои 6+ инчови модели.

Гледането на видео (YouTube, филми, лични видеоклипове) на екрана на фаблет доставя много по-голямо удоволствие, отколкото ако правим това на един 4-инчов смартфон. Играенето на игри е в пъти по-удобно на фаблет и отново големият екран си казва думата – те изглеждат повече от прекрасно, управлението е по-лесно, видимостта е по-голяма.

Друг плюс е разглеждането на албумите със снимки, където многото мегапиксели на камерата вече могат да изпъкнат доста по-добре на по-широкия екран. Едно е да гледаш снимка на залеза на 4-инчов екран и същата на 5.5-инчов. Нали?

Четенето на електронни книги и браузването в интернет са друга основателна причина да инвестирате парите си във фаблет. Пътуването с автобус, метро или друг вид транспорт до работата и четенето на електронна книга би било далече по удобно, ако разполагате с фаблет подръка. А за браузването от голям екран е излишно да казваме колко по-добре изглежда и колко по-удобно е това.

Използването на смартфона като навигация също би било по-прегледно заради по-голямата карта, която ще виждате пред себе си. Имейлите вече ще се отварят в целия си размер. Изобщо самите приложения и услуги, които използвате, ще имат по-голяма площ за визуализация и това ще ви хареса.

Продуктивността ви ще се повиши значително, а извършването на по-сложни и тежки задачи ще се улесни заради по-сериозните хардуерни спецификации на фаблетите. Някои марки фаблети дори позволяват работа с няколко приложения едновременно и имат вграден стилус.

 

ds

 

И така от всичко казано дотук, можем да извлечем следното: фаблетите са устройства, които заслужават подобаващо внимание. Те са перфектният избор за видео, игри, браузване и дори по-сериозна работа. С някои малки компромиси вие ще се насладите на съвсем ново смартфон изживяване. Инвестицията във фаблет ще ви се възвърне не само като работа и по-богато потребителско изживяване, но и в бъдеще, когато решите да заменяте леко поостарелия си фаблет - цената му няма да е паднала толкова драстично.

Недостатъци, разбира се, има, но те не са непреодолими и се искат съвсем малки компромиси и смелост, за да инвестирате в подобно устройство. Изборът между нормален смартфон или фаблет е личен, но предимствата определено са повече от недостатъците. Истината е някъде по средата!

 

Очакваме вашите коментари и лични мнения.

*Текстът отразява личното мнение на автора и не задължително и това на Hicomm.

Източници idc.com