Както обещах миналата седмица, време е за втората част на текста, който се стреми да отговори на въпроса "Да си купя ли дрон?". След като прочетох собствените си мисли няколко пъти, осъзнах, че общото настроение на текста е с една идея по-негативно, отколкото исках да бъде. Квадрокоптерът всъщност е невероятно забавен и има страхотно практическо приложение, но всичко това зависи от нагласите и нуждите ви.

 

Не прекалявайте с екстремните маневри

Трябва да призная, че основната причина да повредя дрона си след стандартните за всеки новак първоначални катастрофи, са свързани с екстремни маневри. Истината е, че видео дроновете не са създадени за такива и голяма част от опитите за пикиране, бърза промяна на височината или летенето срещу вятъра завършват с неуспех.

Погледнат от тази гледна точка, Parrot AR.Drone 2.0 всъщност е учудващо здрав, тъй като повечето катастрофи (при това със сериозна сила) завършват без сериозни щети. Обикновено бързо изправяне на пострадалата перка и наместване на батерията са достатъчни, за да полетите отново. Видео дроновете са създадени за снимане на плавни кадри и изискват фин контрол, обикновено в комбинация с предварително планиране. Екстремното пилотиране определено е по-забавно, но последствията от него са по-скоро по вина на пилота.

 

Невероятни кадри

Камерата на AR.Drone 2.0 снима 720p видео с 30 кадъра в секунда. Не бих казал, че оптиката и сензорът са особено добри, макар това да се компенсира от голямото покритие (92 градуса). След няколко минути цветови корекции и стабилизиране на видеото в любимия ви софтуер за монтаж кадрите са напълно приемливи за любителски видеа и дори за по-посредствено изглеждащ инди филм. Качеството е значително по-добро, ако записвате на флашка, а не по Wi-Fi на своето iOS или Android устройство.

Първата опция позволява да виждате през очите на дрона, но да съхранявате далеч по-детайлното и ясно видео на локална памет. Както вече споменах, не бих определил техническото качество на клиповете и снимките като отлично, но гледките, до които ще достигнете, компенсират това многократно. Едва след няколко полета с дрона осъзнах, че става въпрос за гледни точки, до които не бих могъл да се добера по никакъв друг начин (не бих наел хеликоптер, за да летя над квартала или Витоша). Макар да е по-скоро достъпен и аматьорски модел, AR.Drone 2.0 се издига учудващо високо, без да се налага да използвате допълнителни антени или устройства. Ако имате повече от едно съвместимо устройство, опитайте да се свържете към квадрокоптера с всяко от тях. При моите тестове iPad 2 и Nexus 7 успяха да запазят връзката на по-голямо разстояние от повечето смартфони, с които експериментирах.

 

Статията продължава на следващата страница.

Ограниченията са ваш приятел

Повечето квадрокоптери позволяват да зададете ограничения на полета. Не се притеснявайте – те са там, за да ви помогнат. Приложението за управление на AR.Drone 2.0 ограничава наклона и височината по подразбиране и препоръчвам да не променяте тези настройки, докато не сте наистина уверени в уменията си.

 

Големият въпрос – летене вкъщи

Не съм сигурен на какво се дължи желанието за летене вкъщи, но голяма част от приятелите и колегите ми ме питаха дали съм опитал. AR.Drone 2.0 идва в комплект със защитен модул, който работи в комбинация със специален, "по-бавен режим". Рамката е изработена от същия материал като корпуса и прави дрона малко по-тежък, но не позволява на перките да ударят мебели, домашни любимци или хора.

Сблъсъкът с въртяща се перка всъщност не е особено болезнен и може най-много да ви одраска, но все пак не препоръчвам да го изпробвате. До известна степен функцията на ограничаващата рамка е свързана с полета на квадрокоптера, а не със сигурността. В случай че той се удари в стената или някоя мебел, полетът няма да спре, тъй като перката няма пряк контакт с повърхността. Това свойство позволява да бутнете дрона. Не се притеснявайте, той се връща до началната си позиция автоматично. Летенето вкъщи вероятно е забавно, ако имате големи помещения с високи тавани. Малкият ми студиен апартамент не позволява много движения и летенето не е никак забавно.

 

Обобщение

Трудно е да отговоря еднозначно на въпроса, поставен в заглавието. Изживяването да управляваш качествен дрон е страхотно и не може да се усети напълно с няколко полета. Въпреки това инвестицията в квадрокоптер или хексакоптер не е твърде малка и може да се окаже непрактична. Препоръчвам да вземете дрон под наем или да убедите свой приятел да ви отстъпи своя (пригответе си пари за ремонта), преди да вземете решение. Друг вариант е да си купите микродрон, с който да летите вкъщи или на произволно място навън. Тези модели имат изключително ограничени възможности, малко покритие и кратък живот на батерията, но са компактни и не изискват голяма площ за свободно летене.

В случай че се занимавате с професионално или полупрофесионално заснемане на видео, мога да препоръчам инвестицията в дрон по-смело. Модел като тези на DJI ще даде нова гледна точка на продукцията ви. Видеото, заснето с по-скъпите дрони на компанията, е стабилно и детайлно, подходящо за използване дори в инди киното. Следването на автомобил или бягащ човек, снимането на спиращи дъха панорами и други кадри, които преди са били невъзможни, става изключително лесно.