Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Имах възможността (най-после) да прекарам известно време с най-новия смарт часовник на Samsung. На този етап повечето хора вече знаят за какво става въпрос, така че това няма да е стандартно ревю, в което навлизам в детайли, технически спецификации и функции, а по-скоро, как Galaxy Watch6 Classic променя ежедневието ни.

Първото ми впечатление относно дизайна е, че много напомня миналогодишния, но това невинаги е нещо лошо. Мисля, че Samsung просто са открили своята формула за визия и функционалност, която работи за тях. Каишката е много удобна, защото горната ѝ част е обшита с кожа и това я прави подходяща за по-официални тоалети. В същото време долната страна е от силикон, което позволява да се тренира с нея, а и със сигурност носи допълнително удобство. Това е вторият ми любим аспект от часовника, а първото място остава за въртящия се пръстен. Освен че навигирането с него е много по-удобно, самото му кликане при въртене е адски удовлетворяващо.

Налични са всички функции за проследяване на здравето, които очакваме от един смарт часовник, а могат да бъдат инсталирани и допълнителни приложения от вградения Google Play Store. Лично аз веднага изтеглих Spotify, понеже Galaxy Watch6 Classic може да се свързва с безжични слушалки и така не ми е необходим телефон, за да слушам музика. Тук е моментът да кажа, че две от вградените апликации не могат да бъдат оптимално използвани, освен ако не сте със Samsung смартфон. Става дума за измерването на кръвно налягане и изготвяне на електрокардиограма. И двете функции работят и могат да направят съответни измервания, но за да следите резултатите във времето си и да бъдат вписвани и запазвани, е необходимо Samsung Health Monitor приложението, което не е налично в Google Play за останалите Android смартфони.

Когато сложих часовника на ръка и денят ми с него официално започна, първата функция, която използвах (макар и инцидентно), беше превръщането на обедната ми почивка в тренировка! Какво точно имам предвид – когато ходите повече от 10 минути наведнъж, часовникът автоматично го засича като тренировка. Ако спрете за минута, режимът се изключва и получавате информация относно колко време сте вървели, колко крачки сте направили и колко калории сте изгорили. Ето как изглежда записът на активността в Samsung Health приложението, което е достъпно за всички Android смартфони.

Не пропуснах да си направя и Body Composition теста, който според мен е най-интересната налична функция. Накратко – въвеждате възрастта, пола, ръста и теглото си, след което поставяте два пръста на двата бутона на часовника и получавате данни относно композицията на тялото ви. Ще приложа и скрийншот на тези параметри, но държа да отбележа, че това не е заместител на съответните медицински тестове. Тук се използват формули и алгоритми, които вземат предвид гореспоменатите данни и ни дават приблизителни стойности. Не мога да кажа доколко са точни, понеже използвам и смарт кантар, който изпълнява същите функции, и цифрите, които той ми показва, се различават значително в някои категории. Като цяло смятам че и двете не са напълно актуални, но е полезно да имаме някаква представа относно какво се случва в тялото ни.

И така достигаме до тренировъчните режими. За щастие има голям избор и повечето хора биха се припознали в поне един. Моят избор за раздвижване е фитнесът и вечерта използвах Samsung Galaxy Watch6 Classic, за да проследя тренировката си. Ето и данните, които събира часовникът, като най-долу има и поле за допълнителни бележки.

Последната задача, която поставих на часовника, беше да проследи качеството на съня ми. И така, заспах с Galaxy Watch6 Classic на китката си, без това да ми създаде някакво неудобство и на сутринта получих подробна информация за това как е протекла нощта. Почти веднага след това се наложи да заредя часовника, понеже батерията му издържа около ден.

За финал бих казал, че Samsung Galaxy Watch6 има много какво да ни даде. Примерите, посочени тук, са само малка част от възможностите му. Получаване и отговаряне на известия, провеждане на телефонни разговори, проследяване на сърдечния ритъм, на стреса, на кислорода в кръвта и още много функции се крият в това малко устройство. Макар стилът му да е отчетливо спортен, не е необходимо да сте спортисти, за да откриете стойност в него.

 

Вижте още: Samsung България стартира продажбите на новите устройства Galaxy Tab S9 FE, Galaxy Buds FE и Galaxy SmartTag2