Сигурността на операционната система Android вече е на много по-високо ниво. Това е главното впечатление, което гигантът Google, част от Alphabet, оставя в новия си доклад за сигурността на платформата, публикуван преди няколко дни.

 

Компанията изтъкна, че е:

  • Защитила потребителите от malware и други потенциално опасни приложения чрез проверката на 6 млрд. инсталирани приложения на ден.
  • Защитила потребителите от мрежово базирани и устройствени заплахи чрез сканиране на 400 млн. телефона на ден.
  • Защитила стотици милиони Chrome потребители на Android от несигурни уебсайтове чрез Safe Browsing.

Колкото и плашещо да изглежда това от гледна точка на неприкосновеността на информацията и евентуалния достъп на компанията-майка Google до личните данни на потребителите, всъщност това може да се тълкува като стъпка в правилната посока. Поне по отношение на защитата от вируси и зловреден софтуер.

Освен това Google се похвали и 40% по-малката вероятност за инсталиране на потенциално опасни приложения спрямо 2014:

  • Събирането на данни: спад с над 80% до 0.08% от инсталациите
  • Шпионски софтуер: спад с 60% до 0.02% от инсталациите
  • Зловредни приложения тип "downloader" - спад с 50% до 0.0.1% от инсталациите

Въпреки позитивния доклад на Google по отношение на сигурността, промените засягат само малка част от всички потребители на Android, посочва WSJ. “Android е сигурен, но винаги правим всичко възможно да го направим още по-сигурен”, заяви Адриан Лъдуиг, водещ инженер в екипа по сигурността на Android в интервю за изданието.

Основният проблем на Android по отношение на сигурността изненадващо се оказва не толкова самата сигурност и дупките в нея, а отново фрагментацията. Тя мъчи гугълската платформа от години.

 

 

В света има над 1 млрд. Android устройства, ползващи приложения и услуги на Google. Става дума за цели 60 000 различни модели устройства - смартфони, таблети и т.н. Според Google обаче 70% от тях работят с Android KitKat 4.4 версия или по-нова, което е с 41% повече спрямо миналата година. KitKat е и най-старата версия, която продължава да получава регулярните ъпдейти по сигурността.

“Най-сигурни” се оказват само 4.6% от потребителите. Това са тези, които са инсталирали най-новата версия на Android - 6.0 Marshmallow. Тя е единствената, която предлага пълно криптиране на диска и новите функции за достъп до приложенията, което дава повече контрол на потребителите относно информацията, която споделят с всяка програма. От друга страна Apple се хвали, че 84% от iOS потребителите ползват най-новата iOS 9.

Въпреки че KitKat получава ъпдейти по сигурността, не всички потребители с тази версия са защитени на максимално ниво. “Не можете да смятате всички тези устройства заедно и да кажете, че са сигурни, защото Google предлага някакви месечни ъпдейти по сигурността”, каза Крейг Янг, анализатор от фирмата по киберсигурност Tripwire Inc. “Съществува една сива част от устройства, работещи с 4.4 Kitkat, които не са получавали ъпдейти по сигурността, защото те трябва да преминат през производителите на хардуер и мобилните оператори. Android става по-сигурен, но не всяко устройство с 4.4 KitKat е еднакво”.

Единственият гарантиран начин да ползвате най-новата версия на софтуера на Google е да купите Nexus устройство, припомнят от изданието.

 

 

Но какво говори това за фрагментацията и сигурността на Android? Можем ли да караме потребителите, обичащи свободата на избора и именно заради това избрали Android, да се ограничат само до два телефона Nexus и да игнорират производители като Samsung, LG, HTC и други? Разбира се, че не. Тези производители предлагат екстри, които Nexus няма. Тази година се радваме на Always On функции на дисплея, модулни дизайни, водоустойчивост, по-добри камери, поддръжка на microSD или липсата им… въпросът е, че има избор. И това е чарът на Android. По отношение на сигурността обаче потребителите разчитат само на избрания производител и неговата милост. Дали ще пусне нов ъпдейт за сигурността зависи не само от Samsung, но и от телекомите, а в същото време компанията се фокусира и върху програми като Knox.

Адриан Лъдуиг се похвали и че Google вече сканира милиони устройства за потенциално опасни приложения, като по-голямата част от тях са сканирани на седмична основа, а когато опасно приложение се появи в определен район, Google реагира по-бързо. Миналата година компанията забелязала увеличение на този тип програми в устройства в Русия и започнала да проверява всеки ден руски приложения.

Според него Android устройствата са едни от най-сигурните на пазара. “Определено са по-сигурни от старите платформи като тези на PC”, заяви той. “Не виждаме Android като замесен в медийни истории, свързани с атаки на финансови институции, образователни системи и правителства”.

А въпросът за това какъв достъп получават самите правителства до Android чрез официални и легални методи, остава на заден план. На преден на този етап е само проблемът с фрагментацията. Само времето ще покаже как ще бъде решен той и има ли въобще воля в тази насока.

Изображения: Karlis Dambrans/Flickr, Lifehacker

Прочетете: Край на делото срещу Apple, ФБР сама отключи iPhone