A long time ago in a galaxy far, far away…
господин Джордж Уолтън Лукас в изненадваща бизнес маневра, заварила милионите Star Wars фенове по-света неподготвени, продаде култовата си компания Lucasfilm на гиганта Disney.
Когато новината за сделката стана публична през миналата есен, тя предизвика вълни от най-различни емоции сред огромното Star Wars къмюнити. Реакциите варираха от подигравателни, през скептични до откровено гневни обвинения към Лукас в „предателство на идеята”.
От миналия октомври обаче изтече доста вода. Духовете вече се поуспокоиха, а много нови подробности относно бъдещите намерения на Disney за Star Wars франчайза станаха известни. Как точно изглеждат те от гледна точка на днешния ден? Триумф или окончателен провал очакват серията през идните години?
Върху тези и други въпроси ще поразсъждаваме в следващите няколко редове.
Поглъщане или разгръщане?
Първо и преди всичко, днес от гледна точка на изминалото време вече можем да погледнем доста по-обективно върху самия факт за покупката на Lucasfilm от страна на Disney.
В тази връзка е важно да се отбележи, че тук не става дума за изкупуване на активи в смисъла, който се влага примерно когато става дума за фалирала ентъртейнмънт компания (пресен пример в това отношение е блаженопочившата THQ).
Към момента на сключване на сделката Lucasfilm са в прекрасно здраве, а култовият Star Wars франчайз е повече от печеливш (да кажем, че направо печата пари, не би било особено пресилено).
Това означава, че отношенията между новия собственик Disney и компанията на Лукас ще са по-скоро партньорски, а не отношения между инвеститор и затънал в дългове, отчаяно нуждаещ се от финансова инжекция бизнес.
Именно това е причината очакванията ни за евентуално развитие на бъдещите взаимоотношения между медийния конгломерат Disney и Lucasfilm да са те да следват по-скоро формулата на Marvel Studios. Припомняме накратко резултатите от това, меко казано, плодотворно сътрудничество, материализирали се под формата на шест (до момента) изключително успешни The Avengers кинопродукции – от Iron Man през 2008 до култовата Marvel's The Avengers през 2012.
Така че място за скептицизъм по този въпрос на практика няма – Star Wars франчайзът може само да спечели от бъдещата Disney подкрепа и дори да се разрасне още повече с негова помощ: посока, в която медийният гигант очевидно възнамерява да върви. Компанията вече обяви официално, че се работи по продължение на култовата трилогия, действието в което ще се развива след края на Return of the Jedi, а следващият Епизод VII, планиран за 2015, ще бъде последван от още две серии (респективно Епизод VII и IX).
Disney също така обявиха, че възнамеряват успоредно с това да работят и по няколко странични Star Wars проекта извън бъдещата трилогия.
Star Wars and beyond…
Разбира се, в това отношение основните притеснения на феновете са свързани с друго. Че ще има нови Star Wars продукции, беше ясно от самото начало – в крайна сметка никой не е очаквал Disney да дадат над 4 милиарда долара просто за да напъхат франчайза в някой килер и да забравят за него.
Проблемите на огромното Star Wars къмюнити са свързани по-скоро с „чистотата на франчайза”. В крайна сметка става дума за една от най-строго каноничните сай фай вселени в историята на жанра, за достоверността и взаимовръзките на всяко ново попълнение към която се грижи цял комитет. От тази гледна точка опасенията на феновете не особено изненадващо са свързани с това, дали и доколко екипът от продуценти, сценаристи, режисьори и други, които ще работят по бъдещата трилогия и развитието на Star Wars вселената като цяло, ще останат верни на оригиналния й дух, канони и атмосфера.
В същото време за никого не е тайна, че през последните няколко години една значителна част от Star Wars феновете не одобрява посоката, в която се развива франчайзът. Прикуъл трилогията, дело на нейния оригинален създател – Джордж Лукас, беше посрещната със смесени чувства и много от по-старите Star Wars фенове я намират за бледо копие на оригиналните серии въпреки значително по-солидния размах, финансиране и впечатляващи визуални ефекти на продукцията.
Течащият доскоро анимационен spin-off Star Wars: The Clone Wars също не беше особено добре приет и макар да се радваше на сравнително скромен (по стандартите на франчайза) успех, успя да се задържи на екран в продължение на цели 5 сезона, след което в крайна сметка беше прекратен.
На този етап част от настроенията, свързани с поредицата, клонят по-скоро към опасения, че самият Лукс няма да осигури достатъчно креативна свобода на новото поколение Star Wars създатели. Тираничният ръководен стил на Лукас е добре известен в Star Wars средите. През осемдесетте години на миналия век той привидно отстъпва режисьорския стол първо на Irvin Kershner (The Empire Strikes Back), a след това и на Richard Marquand (Return of the Jedi), за да може да се посвети по-сериозно на корпоративното ръководство на компанията си. И Kershner, и Marquand обаче бързо разбират, че идеите на Лукас в това отношение са малко по-различни. Той непрекъснато се меси в работата им и рядко се задоволява само с позицията на „креативен консултант”.
По-късно Marquand къде на шега, къде наистина споделя за работата си по Return of the Jedi: „Беше като да правиш Крал Лир с Шекспир в съседната стая...”
Тепърва предстои да видим как ще се развият нещата този път и дали Disney, заедно с новия шеф на Lucasfilm – Катлийн Кенеди, ще успеят да убедят бащата на Star Wars, че неговото време наистина е отминало и креативен консултант, значи точно това – консултант и нищо повече.
A New Hope…
Друго сериозно опасение тук е свързано с намеренията за продължение на трилогията.
Самият Лукас казва следното по този въпрос: „Много пъти са ме питали какво се случва след Return of the Jedi и аз всъщност нямам отговор. Филмът беше историята за Анакин Скайуокър и Люк Скайуокър и след като Люк спаси галактиката и изкупи греховете на баща си, това беше и краят на историята... Просто няма какво повече да се каже по въпроса...”
Това, разбира се, не е точно така и феновете не просто на филмите, а на Star Wars вселената като цяло добре знаят това. Така наречената й „разширена” (Expanded) версия включва редица продължения, описващи събитията след края на Return of the Jedi, част от тях доста сполучливи. Един от може би най-добрите примери в това отношение са приключенията на Кайл Катарн – герой в доста успешната Star Wars: Jedi Knight серия игрални заглавия.
Не по-малко успешни проекти като страхотната Star Wars: Knights of the Old Republic поредица на BioWare, разглеждаща събития, развиващи се 4 хилядолетия преди случващото се в двете филмови трилогии, също доказват, че място за оригинални, увлекателни и интересни истории, базирани в Star Wars вселената, има, и то достатъчно. Да не споменаваме и факта, че към днешна дата официалният Star Wars канон включва повече от 17 000 различни герои – повече от необходимото не за още три, а за триста филма.
Empire Strikes Back…
Съдейки по действията на Disney и новия шеф на Lucasfilm през изминалите няколко месеца, те добре осъзнават рисковете, свързани с бъдещето на Star Wars франчайза. Подводните камъни, за част от които стана дума до момента, са само част от евентуалното му развитие и новите собственици демонстрират отлично разбиране по въпроса. Една от първите (определено приятни) изненади, свързани със новата Star Wars трилогия, например е ангажирането на J.J. Abrams за неин режисьор. Един от най-бляскавите млади таланти на Холивуд, той вече има зад гърба си серия впечатляващи успехи – като се започне от мегауспешния рестарт на друг култов сай фай франчайз: Star Trek, мине се през Mission: Impossible – Ghost Protocol и се стигне до плеяда от фантастичните тв проекти от ранга на Lost, Fringe и Person of Interest.
Иначе казано, откъдето и да го погледнем, трудно може да се намери по-„правилен” Star Wars режисьор на съвременната филмова сцена.
Триото сценаристи, ангажирани за бъдещата трилогия, също е, меко казано, впечатляващо: Michael Arndt (Toy Story 3, Brave), Lawrence Kasdan (The Empire Strikes Back, Return of the Jedi) и Simon Kinberg (X-Men: Last Stand).
Всеки от тримата има доказани успехи в професионалната си област, а фактът, че в екипа присъства и сценаристът на две от най-силните части на оригиналната Star Wars сага, е повече от обнадеждаващ.
Нещо повече – актьорският състав на предстоящия Епизод VII също обещава да е доста интересен. Макар да не е окончателно потвърдено, в началото на тази година все по-усилено се говори, че оригиналното трио в лицето на Кери Фишър (Принцеса Лея), Марк Хамил (Люк) и Харисън Форд (Хан Соло) вероятно ще играе ключова роля в новата трилогия.
Интерес към бъдещата продукция са изразили и ключови участници от по-новата, прикуъл трилогия – Юън Макгрегър (изиграл младия Оби Уан Кеноби), както и култовият Самюъл Джаксън (Мейс Уинду).
Легендарният композитор, писал музиката към трите оригинални филма – Джон Уилямс, също споделя, че с удоволствие би се включил в новия Star Wars проект.
Така че след всичко казано, макар да не можем със 101 процентна сигурност да твърдим, че бъдещето за Star Wars вселената е светло, то определено някъде там в мрака на Космоса проблясва звезда на една поредна Нова надежда. Място за опасения, разбира се, винаги има, но от видяното и чутото до момента Disney определено са поели в правилна посока. Сега очакваме да видим и резултата – някъде през 2015.