С изложбата "Старите квартали на София", част от цикъла "Невидима София" Програмата продължава своето пътуване през времето и пространството на столицата, разлиствайки леко прашасалите страници на градската история, която често остава скрита зад прегърбените фасади и отвъд забързаните ни погледи.

Изследвайки старите квартали, фотографите Яница Генова и Иван Христов припълзяват безшумно във фугите на стенните пукнатини, за да разберат и чуят биещите сърца на тези големи бетонни същества. Чрез фотографиите си те нарисуваха за нас един странно непознат градски глобус, който няма да остави жителите и гостите на София безразлични.

От 17 до 31 октомври в Grand Hotel Sofia и от 14 до 27 ноември в The Mall кадрите на двамата майстори на обектива разкриват как духът на града продължава да живее в тези пространства дори когато те се променят, изчезват или се поглъщат от скучното модерно.

Иван Христов започва да се занимава с фотография през 2017 г., част от Разказ студио, завършил фотография при Красимир Андонов в НАТФИЗ и e асистент на фотографа Васил Германов от 2019 г. насам. Работи като фотограф и оператор на свободна практика и с готовност признава: "Не разбирам много от градоустройство, архитектура, опазване и като цяло съхраняване на паметници на културата". Какво тогава го е накарало да погледне големия град през обектива в търсене именно на връзката между поколенията и между миналото и настоящето?

"Знам колко е трудно да направиш мост между желанието за модерна визия и уважението към историческата такава", обяснява той.

Търсенето му го отвежда до най-неподозирани места, а вдъхновение може да бъде всичко. Градският пейзаж на София постоянно се променя, като старото и новото съжителстват в сложна хармония. В резултат желанието на Иван е зрителите да се замислят за това как тези промени се отразяват на нашата идентичност и как можем да запазим духа на миналото дори в свят, който непрекъснато се модернизира. Според него всички ние носим отговорността за запазването (или загубването) на облика, който някога София е носила, както и посоката, в която се променя – промяната е неизбежна, въпросът е в каква посока.

Колкото и да е величествена, столицата неизбежно носи белезите на урбанизацията: паркирани на наглед невъзможни места коли, стърчащи от фасадите на сградите климатици и др. Същото важи и за разнородните външни реклами, направени с какъвто и да е шрифт и цвят. Затова Иван снима в черно-бяла гама - тя елиминира целия цветен шум, в който живеем, всички реклами на магазини, постери на спирка и какво ли още не. Стилната визия допринася за консистентност и контраст.

Интересът на Яница Генова към фотографията започва на 14-годишна възраст. Обича да експериментира както в цвят, така и в черно-бяло. Работи като видеооператор и фотограф на свободна практика. През 2023 г. Яница става финалист на италианския фестивал на уличната фотография в Рим. През 2024 г. италианската медия ARTPIL я избира за годишната награда "30 фотографки под 30 години".

Снимайки из София, тя забелязва, че времето тече с различна скорост в кварталите Бояна, Драгалевци, Лозенец и Изток, върху които е нейният акцент в изложбата. За да се надбягваш с ритъма на столицата, трябва да си търпелив.

"Подхождам интуитивно, често бавно и предпазливо. Изчаквам необикновеността на мястото да се разгърне в това, което е, било е и ще бъде. Опитвам се да наблюдавам и чета за връзките между там и тогава и тук и сега", разказва тя.

Яница открива, че естествената близост на улиците и хората е някак изгубена. Много от кварталите са по-тихи и празни, защото всичко е концентрирано в централната част на града. Нейният призив е да се разходим из кварталите на София, да бъдем по-бдителни и присъстващи, да си позволим да усещаме града, както той нас, докато ходим по улиците му.

Иван и Яница са категорични, че фотоизложбата "Старите квартали на София" допринася за оформяне и обогатяване на колективната ни памет. С нея можем да се вгледаме в познатото и непознатото, онова, което е все още тук, за да ни научи и припомни кои сме.

Фотоизложбата би могла да насочи вниманието към историята и културата, заложени в архитектурата на старите квартали, и да предизвика интерес към тяхното съхранение или развитие в правилната посока.

Поне така се надяват двамата.

 

Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Събитието се осъществява благодарение на мястото, в което можете да откриете толкова много за вас – The Mall, посланиците на модата Fashion Days, защитниците на чистата кожа Etat Pur, любимите вкусове на NESCAFÉ Dolce Gusto, пивките вина и панетоне на SETU, орисниците на недвижимите имоти Galardo, венецианските вкусове на Cichetti&Vino, извора на хидратация Вода Свобода и емблематичния за столицата ни Grand Hotel Sofia.

Снимка: Unsplash/Иван Христов, Яница Генова