Неведнъж е възниквал спор с по-мобилно ориентираните ми колеги относно адекватността на добрия стар РС формат (особено в по-традиционното му десктоп превъплъщение) в съвременните условия, когато тъч базираните устройства като смартфони и таблети са буквално навсякъде.

Бумът на подобен род дивайси бавно и полека изтиква класическата идея за „персонален компютър” в ъгъла, правейки я да изглежда архаична и остаряла, а добре познатите ни РС – тромави и недостатъчно удобни за използване.
В същото време дори на най-мощните „умни” телефони и таблетни устройства все още им липсва нещичко, за да се превърнат в пълноценен заместител на традиционните компютърни системи. Или поне така смятахме, докато не се натъкнахме на една много интересна и трябва да признаем – дяволски практична оферта от Samsung.

Става дума за една страхотна докинг приставка, способна да превърне буквално с едно движение вашия Galaxy Note II или Galaxy S4 в (почти) пълноценен заместител на всяко настолно РС.

Скромен, но с потенциал

На пръв поглед Smart Dock Multimedia Hub не изглежда особено впечатляващо – типична докинг станция, каквито сме виждали доста – още от времето на първите iPod устройства. Разликата тук е, че Samsung са подходили интелигентно и не предлагат просто удобен начин за нестандартно зареждане на телефона (макар че това е една от многобройните опции на това устройство).
Идеята тук е доста по-различна и се заключава в допълнителните възможности, които ви предоставя въпросният хъб.

 


Освен с HDMI изход той разполага още с три USB порта и 3.5 мм аудио изход.
Свързвате дока към съвместим външен РС монитор, а защо не и телевизор с широк екран, включвате към него USB мишка и клавиатура плюс чифт тонколони, поставяте в гнездото му вашия Galaxy S4 или Note II и... си имате пълноценна РС система, която по нищо не отстъпва на повечето масови мултимедийни/офис настолни компютри!

Plug and… play!

Разбира се, основният въпрос тук е не какво „може” на теория, а как работи всичко това на практика. Е, досещате се, че тази идея, колкото и smart да е според Samsung, все още не е точно индустриално възприет стандарт, така че очаквайте някои дребни спънки. Първо добрите новини.

 

Със сигурност ще останете приятно изненадани колко от възможностите на това „РС от бъдещето” работят out of the box, т.е. в момента, в който поставите телефона или таблета си в дока.
Навигацията например изглежда по почти същия начин, с който сте свикнали, ако сте отдавнашен РС потребител. Клик с левия бутон на мишката замества прословутия tap (докосване на сензорния дисплей) и с него активирате иконите и стартирате различните апликации. Десният клик изпълнява малко по-различна роля и на практика замества добре познатия ви бутон Back на Android. Средният (скрол) бутон освен за превъртане се използва за извикване на системното меню, т.е. замества бутона Home.
Клавиатурата също работи без никакъв проблем, а ако имате допълнителни мултимедийни клавиши върху нея, те се разпознават автоматично и са активни – например ако натиснете бутона Play, Android ще стартира медийния плейър по подразбиране. Нещо повече – налична е дори и многоезична поддръжка за различни клавиатурни подредби и съответно шорткът (Shift + Space) за превключване.

Още по-приятна новина е фактът, че имате достъп и до практически всички функции на S4/Note II, докато е поставен в гнездото на хъба. Например можете да използвате фронталната и тиловата камера на устройството за видео чат (или да сканирате QR кодове), да сваляте и инсталирате каквото си поискате от Google Play и дори да печатате директно от телефона – свързването на принтер е изненадващо лесно, бързо и интуитивно.

Не чак толкова приятните изненади

Разбира се, работата с една такава „РС система” далеч не е безаварийна. Тъй като и при Note II, и при S4 приоритетният режим на работа е портретно ориентиран, доста от апликациите, които стартирате, ще настояват да се визуализират в потретен формат, т.е. като лента, централно разположена в средата на външния ви дисплей.
Другият неприятен страничен ефект е, че не всички елементи, които виждате върху екрана на смартфона/таблета, ще се визуализират коректно върху включения втори монитор. При все че S4 e Full HD (1080) устройство, явно не всичко е идеално с транслирането на изображението и някои икони например изглеждат неестествено уголемени.

Традиционната за Android сензорна (on screen) клавиатура също проявява някои досадни капризи в подобна конфигурация. Често тя ще изскача върху екрана дори и след като очевидно няма нужда от нея (при наличие на включена хардуерна клавиатура).

 



Също така и сравнително слабата (все още) мултитаскинг поддръжка за едновременна работа с две и повече приложения може да не допадне на потребителите, свикнали с по-традиционните РС десктоп графични интерфейси, при все че multi-windows (side by side) режимът на S4/Note II е стъпка в правилна посока в това отношение и доста облекчава нещата.

Неминуемо ще се сблъскате и с някои „вродени” ограничения на самия Android и приложенията за него. Мобилните версии на повечето браузъри (в това число и на вездесъщия Chrome) например предлагат доста по-скромна функционалност и не поддържат опция за използване на добавки (add-ins).
Samsung също има върху какво да поработят по отношение на Smart Dock – добре дошла би била например възможност за включване на втори външен дисплей и по-гъвкави функции за управлението му – контрол на резолюция, ориентация, а защо не и енергоспестяващи опции.

Въпреки някои свои очевидни ограничения обаче Smart Dock е удивително устройство, което не просто загатва за едно много вероятно бъдеще на концепциите за съвременните мобилни устройства и класическия РС формат, а направо ви дава шанса да го изпробвате в действие.

Тагове: