Спомняте ли си последния път, когато се впечатлихте от компактен смартфон от най-висок клас, ако изключим iPhone? Своеобразната мегаломания, стартирана от азиатските производители и постепенно обхванала почти цялата индустрия, променя нашите представи за понятията "малък смартфон" и "голям смартфон" от няколко години, за да може днес да определяме 4.3-инчовия HTC One mini като… мини. В далечната през призмата на технологиите 2010 г. все още намирахме Desire HD за огромен с неговите 4.3 инча, а какво остава за безсмъртния HD2, който бе първото масово устройство с подобен диагонал на дисплея. Днес обаче всеки уважаващ себе си смартфон има около 5-инчов екран, откриваме и екстремни варианти с диагонали над 6 и дори 7 инча. В същото време сравнително малките устройства се отправят към все по-ниските класове от гледна точка на спецификации, което надали е добра тенденция. 

 

Началото на голямото състезание

Надали е възможно да установим кога започна манията за огромни смартфони, но HTC HD2 едва ли е основният виновник за нея, тъй като смартфонът не бе огромен успех след анонса си, макар впоследствие да се превърна в любимото устройство на софтуерните ентусиасти. Първото поколение Samsung Galaxy Note обаче може да бъде разгледано като началото на нова вълна устройства, наречени таблефони. Dell Streak го предхожда, но популярността на един от последните смартфони на компанията е спорна. Потребители и анализатори бяха впечатлени от огромния дисплей на таблефона (или фаблета) Galaxy Note, но днес 5.3 инча далеч не са толкова много и повечето таблефони отдавна са надскочили тази граница, която вече е част от света на обикновените смартфони от висок клас. След като Samsung доказа, че големите смартфони се представят по-добре на пазара, отколкото анализаторите очакваха, но и със сериозната помощ на американските потребители, които имат афинитет към големите размери, всички останали азиатски Android смартфони започнаха да растат. Nokia бе принудена да последва тренда, резултат от което е, че днешните Windows Phone смартфони нямат нищо общо с компактните смартфони от първото поколение на платформата. Дори Apple – компания, известна със своята независимост от пазарните течения, уголеми дисплея на iPhone за първи път, а в мрежата се носят слухове за още по-голяма версия.

 

Малък = посредствен

Постепенно по-малките смартфони, като, разбира се, не говорим за екстремни решения, започнаха да остават в ниския и средния клас, при това също растейки, макар и с по-бавна скорост. Докато състезанието преди десетилетие беше кой производител ще представи най-малък телефон с най-издръжлива батерия, изглежда днес се целим именно в обратното. Днес нито една компания не би направила хода на Palm или Microsoft с Veer и Kin. По-тъжно е, че потребителите, които искат спокойно побиращо се в джоба Android или Windows Phone устройство с топ енд параметри, днес нямат избор. На пазара буквално няма флагман с диагонал на дисплея около 4 инча.

Mini версиите на Samsung и HTC, от своя страна, стават все по-големи, а параметрите им нямат нищо общо с тези на оригиналните модели. Изглежда нито един производител не е готов за смелия и благороден експеримент на малкия и мощен смартфон. От друга страна, Apple продължава да доказва, че има търсене за такъв, макар да е трудно да определим дали потребителите купуват iPhone заради iOS или заради размера му.

Какви са страничните ефекти от големите смартфони? Прочетете на следващата страница.

Странични ефекти

 

Портативност

Рамките около дисплеите постепенно стават по-тънки и дори изчезват, хардуерните бутони са все по-нерентабилен избор. Въпреки това няма как да очакваме физическите размери на дисплеите да продължават да растат, без това да уголемява и самите смартфони. Поне докато не достигнем до все още футуристичните панели с променящи се размери. Опитайте се да следите джобовете на хората, с които се разминавате всеки ден, особено тези на мъжете, които носят чанти по-рядко. Не, не отиваме натам, накъдето си мислите. Забелязвали ли сте колко опънати са те? А колко често сте виждали част от смартфон, която да се подава от джоба?

Портативността на съвременните смартфони не е отлична, колкото и по-тънки и леки да стават те.

 

Живот на батерията

Дисплеят е най-гладният в енергиен аспект компонент на смартфона ви. Колкото по-голям (и ярък) става той, толкова повече енергия използва, което не се съчетава особено добре със стремежа към все по-тънки устройства, който пък води до липса на пространство за по-големи батерии.

Една от причините iPhone да продължава да има един от най-дългите автономни животи на батерията е именно малкият дисплей. Макар модулът да е с капацитет малко над 1440 mAh (iPhone 5), в комбинация с рестриктивните енергийни правила на iOS, смартфонът на Apple обикновено оцелява по-дълго от огромните си конкуренти при нормална употреба.

 

По-голямо вместо повече

По-големите дисплеи на смартфони, дори в комбинация с по-висока резолюция, невинаги показват повече съдържание. Няма как да не сте забелязали, че размерите на шрифтовете стават все по-големи, а особено под Android много приложения се визуализират с неестествено големи пространства между елементите. Големият дисплей е по-удобен за редица задачи, в които показва повече съдържание, но е и труден за изпълване, особено когато става въпрос за приложения, а не за игри.

Какво е вашето мнение по темата? Смятате ли, че малките смартфони от висок клас ще се завърнат някога?