Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Винаги сме обичали да четем новини, в които България е посочвана като държава, дом на талантливи и известни хора. Факт е, че сред нас има много такива, а той не убягва и на организаторите на популярния международен конкурс A’Design Awards, чийто партньор HiComm се радва да бъде вече трета поредна година. И докато всички ние все още празнуваме или отдъхваме след дългите коледни и новогодишни празници, още в началото на 2023 година журито, специализирано в най-различни области от дизайна, вече е готово със своите последни статистически данни около конкурса, подготвяйки последната версия на своите уникални класации World Design Rankings.

Но кои са WDR или World Design Rankings? Запознавали сме ви и преди с тях, но ако искате отново да разберете с какво те допринасят за конкурса или не ви се търси самостоятелно в интернет, ето за какво става дума.

WDR организира получената информация за всичко около наградите A’Design Awards в много добре анализиран и подреден вид – не само чрез топ класации и подредби, но и чрез отбелязване на различните креативни положителни черти на всеки продукт, техните слабости и дори възможностите за конкуренция. Когато се интересувате от дадени области или награди, неминуемо започват да възникват въпроси от типа „Жителите на коя държава са най-добри в интериорния дизайн?“, „Кои са гурутата в модния дизайн?“, „Коя страна от света може да се похвали с най-голям брой спечелили дизайнери?“ и др.

За да отговори на неминуемо възникналите подобни въпроси, World Design Rankings анализира информацията непрекъснато и предоставя статистическите анализи в различни сайтове, подредени и класирани по различен начин. Можете да тръгнете да ги обхождате от линка INSIGHTS в основния сайт, откъдето тръгват връзки към следните интересни сайтове:

designclassifications.com

Най-добрите дизайнери в света, подредени по области

designerrankings.com

Класация на дизайнерите, плюс топ най-добрите в света. Подредени са по брой и вид получени награди, спечелени глобално

worlddesignrankings.com

Класация на дизайнерите по държави и най-добри дизайнери от тези държави

popdes.com

Класация на най-популярните дизайнери в света, подредени по публичен интерес и популярност

 

Новостите през настоящата 2023 година

За тази година големият списък с държави продължава да нараства, като вече те са общо 114 на брой. В същото време десетте държави, оглавяващи топ класацията, не са се променили, а отново леко са поразместили местата си. Прави впечатление, че постоянните представители там са едни наши „комшии“ – а именно Турция. Техните дизайнери наистина са добри и представят всяка година интересни проекти. Иначе едва ли е учудващо, че първата позиция на държавите се държи от Китай, следван от САЩ и Япония. И разбира се – класическите дизайнери от Италия. За жалост нашата държава вече заема 30-а позиция, но това може да се разглежда и като добро постижение – все пак под нас надолу изпадат държави, като Ирландия, Гърция, Белгия, Австрия, Швеция. А румънците са чак на 64-та позиция. Разгледайте цялата класация на този линк - http://worlddesignrankings.com/#rankings.

 

Повече информация за бизнеса

Разглеждайки подробно сайта на WDR, ще намерите адски полезна информация. Например за всяка държава са налични допълнителни таблици за положителни страни, слабости и възможности. Design Strengths включва доминиращите за дадена държава дизайнерски области, в които тя е доста конкурентна спрямо другите, както и успешна. Така например може да научите къде Италия е най-добра – в модния дизайн, мебелния или графичния. В Design Weaknesses таблицата пък са изброени областите, в които дадена държава има под средното участие в сравнение с останалите. А в Design Opportunities пък са представени латентните области – онези, в които държавата може да има напредък тепърва.

Информацията от този тип ще намерите на този линк, като тя може да се използва, за да разкривате нужната ви информация за държави, дизайнерски области и др. На този линк пък ще разгледате супер интересната класация на дизайнерските категории, от която може да разберете кои са най-силно конкурентните области (топ конкуренцията е в интериорния дизайн), както и кои области не са толкова силно развити и конкурентни, сред които за наше учудване е например и компютърният дизайн.

 

Топ дизайнерите - класация

Това е изключително любопитна класация, особено за хората, интересуващи се от индивидуалните участници, а не от държавите им. В нея дизайнерите са подредени по стотици креативни области и категории, например архитектура, интериорен дизайн, мебелен дизайн, моден дизайн, графика и др. Използвайки Design Classification платформата, всеки от нас може да намери отговори на въпроси, като „Коя е най-добрата рекламна дизайнерска агенция в света?“, „Кой е най-добрият архитект в света?“, „Кой е най-добрият графичен дизайнер в Япония?“ и т.н. Така че ако се интересувате от топ талантите, посетете този линк.

 

Ако пък се интересувате само от топ дизайнери, архитекти и др., без значение от областта им, винаги може да проверите общата класация в сайта Designer Rankings. Той включва общо класиране по точки, базирано на броя награди, които са спечелили глобално в повече от 100 области. Някои наричат този списък „листата на топ дизайнерите“. Ще я намерите тук.

А ние ви предлагаме имената на първите 7 топ световни дизайнери с кратка информация за тях, както и 7 от българските имена, които ще намерите в тази класация.

 

Кацуми Тамура

Номер 1 в класацията с цели 48 печеливши проекта. Той е известен с календарите и хартиените триизмерни фигури, които създава. Разгледайте например печелившия му платинен проект за 2015 година – Town Calendar, който представлява кит от хартиени парчета, които можете да сглобите така, че да се получат сгради в различни форми, с които да направите малко градче.

 

PepsiCo Design and Innovation

Е, това не е точно един дизайнер, ами цял екип, но и те имат право на участие. А в случая този екип е на второ място в света по брой награди. PepsiCo Design имат цели 108 награди за дизайн и както знаете, тази компания е глобален лидер в областта на безалкохолните напитки и храните с цели 65 милиарда долара стойност на акциите. Имат 22 марки, а чистата им годишна печалба винаги е над 1 милиард долара.

Разгледайте страхотните им печеливши проекти тук, а иначе освен дизайна на бутилки и кенове този ще ви хареса. Това е дигитален диспенсър, който трансформира днешния процес на наливане на напитки в завладяващо потребителско изживяване, осигурявайки над 100 висококачествени комбинации от напитки.

 

Крис Лин

Носител на 90 различни награди, Крис Лин пристига през 2001 година в Шанхай и създава компанията KLID Design Office, в която се занимава с интериорен дизайн и архитектура. Продуктите му са страхотни и неслучайно всяка година отнасят редица награди. Като например тази, която е за вътрешен дизайн на голямо U-образно пространство, образувано от столовете и облегалката в част от трапезарията, които не само създават форма, но и определят пространството.

 

Флориан Зайдл

Австрийски дизайнер с няколко години професионален опит. В момента работи като дизайн мениджър на Lavazza в Центъра за иновации в Торино и преподава в Scuola Politecnica di Design (SPD) в Милано. Преди това той е бил част от дизайнерския екип, който успешно разработва автомобила Fiat 500 в цяла гама от различни модели и няколко други проекта, които сега могат да се видят на пътя. Той също така е работил за KTM и на свободна практика за различни други неавтомобилни марки. Винаги със силно чувство за идентичност на марката и по-голямата картина отвъд проекта като обикновен продукт.

Продуктът, който представяме, е удобна машина, проектирана да предлага пълния пакет от културата на италианското кафе: от еспресо до автентично капучино или лате. Сензорният интерфейс подрежда селекциите в две отделни групи – една за кафе и една за мляко.

 

 

Хакан Гюрсу

Индустриалният дизайнер от нашата съседка Турция е д-р Хакан Гюрсу, а негови продукти сме ви показвали вече в предишните ни статии. Той е създател на Designnobis Design – иноваторска компания, която влиза в топ 40 на напредничавите компании на Турция. Оценяван е през годините в престижни класации и има над 205 награди, като за 14 години е придвижил Турция до втора в листата на оригиналните дизайнерски решения.

Ето една от платинените наградите му за 2016 година. Проектиран като устойчив чайник, Reverence е енергийно и ресурсно ефективен чайник, който съчетава традиционни и модерни елементи по хармоничен начин. Долният съд за вода се състои от две камери, които са изолирани с перлит между тях. Следователно водата се поддържа гореща за по-дълъг период време. С наклонена форма, която наподобява жеста на сервиране, Reverence tea brewer е готова за сервиране за любителите на чай.

 

Lenovo Design Group

Още една дизайнерска група от небезизвестна компания. Спецовете от Lenovo изглежда са наистина талантливи, след като са спечелили множество награди (4 платинени и 10 златни). Сред наградите са 4-те платинени за 2017 година (Yoga 730 Laptop Computer, Tab4 Home Assistant Pack Computer, Thinkpad X1 Tablet Computer и Thinkpad 25 Laptop Computer). Разгледайте предложението им за домашен асистент TAB4 с подвижен екран, което позволява на потребителите не само да се насладят на таблет от серията Lenovo TAB4, но и на мощен високоговорител с център за гласови команди Amazon Alexa.

 

Джонсън Ли

6-ата позиция се заема от още един служител на Lenovo – Джонсън Ли. Той има 9 печеливши дизайна от най-високо ниво, като неговата идентичност обаче неясно защо не е обявена.

Може би дори у нас сте виждали този продукт - Lenovo ideacentre Y900. Този геймърски компютър е проектиран и създаден за хардкор играчи и е създаден като безкомпромисен, високопроизводителен, ориентиран към бъдещето компютър, който ще ви отведе до сърцето на действието. Докато действието на екрана се засилва, вътрешните и външните LED светлини на ideacentre Y900 излъчват мека горяща светлина. Шасито на ideacentre Y900 може да бъде персонализирано и лесно за работа. Има и дръжка в горната част, за да го носите по-лесно.

 

Първите 7 български имена в класацията!

 

DA Architects Ltd

Топ позицията за нашата страна се държи от студио за съвременна архитектура и дизайн. Мисията му е да проектира иновативни и съвременни сгради, стилни и функционални жилищни и офис интериори и разпознаваеми обществени и търговски площи. Един от известните им проекти е за офис на BNP Pariba и се нарича Zig Zag.

 

Петър Захаринов

Втората позиция е заел българин, чието кафе вероятно е винаги със захар. Поздрави за Петър Захаринов, чиято масичка за кафе 1x3 е толкова гениална, че очевидно е направила впечатление на всички спецове през далечната 2011 година и те са ѝ дали платинена награда за дизайн в областта на мебели, декоративни украси и домашен дизайн. Днес той има чудесен сайт-магазин, на който ще видите уникални мебели за сглобяване като сложни пъзели - https://www.praktrik.com.

 

Свилен Гамолов

На трето място е професионалният дизайнер от Варна, специализирал в индустриалния дизайн. Той е част от компанията Gamolov Ltd. и през 2018 година печели платинена награда в областта Мебели, декоративни украси и домашен дизайн. Продуктът му Exo chair е наистина екзотичен. Представлява стол, създаден за употреба в съвременно вътрешно пространство. Идеята му е да има минималистични форми и те наистина са постигнати чрез комбинация от стомана и тапицерия.

 

Радо Илиев

Четвъртата позиция се заема от двукратния носител на награди от столицата София, специализиран в архитектурата. Той също работи в собствено студио Rado Iliev DESIGN. Работил е за лондонски компании и е завършил архитектура.

През 2019 година печели сребърна награда A’Design Award в областта Архитектура, сгради и структурен дизайн. Проектът е наречен Willows House и представлява къща с модернистичен дизайн, вдъхновен от природата, простотата и модерната архитектура.

 

Георги Тумпалов

Отново дизайнер с два печеливши проекта – златен и сребърен. И двата са за неговия проект The Castle. Замъкът е известен на хората от Бургас и региона. Намира се в Равадиново, близо до Созопол, и ако не сте го посетили още, разгледайте сайта му. Въпреки противоречивите понякога изказвания за това творение, след като то е оценено на два пъти от A’Design Awards, както и от още редица други международни спецове, трябва да го споменаваме с гордост.

Интересното от портфолиото за Георги Тумпалов е, че е завършил Българската спортна академия, след това е бил военен, а твори проекта на живота си – замъка, от 1996 година насам, като твърди че цял живот няма да му стигне, за да го завърши.

 

Елена Гамалова

Работи в областта на дизайна повече от 10 години, от стартиращи компании до глобални марки и институции. По време на кариерата си досега, почти половината от която е прекарала в Париж, тя е допринесла за разработването на визуални идентичности, стратегии за марки, междуканални промоционални кампании, разработване на продукти и опаковки. Работата ѝ беше представена в Packaging of the World, the Dieline, World Brand Design Society, Best of Branding. Един от най-новите ѝ проекти за опаковки на продукти е част от 10-те най-добри и най-оценени проекта за май 2020 г. на Packaging of the World. Тя вярва, че дизайнът може да допринесе за нашето общество и да се разглежда като стратегически инструмент и инструмент за решаване на проблеми.

 

Галина Милкова и Недко Николов

Галина Милкова и Недко Николов са номинирани заедно като основатели на Think Forward. Заради неспирния им стремеж да експериментират те печелят златна награда от A’Design Awards през 2018 година в категорията Вътрешен дизайн и изложбени пространства с техния проект Demokratos. Това е проект за реновация на училището „Св. св. Кирил и Методий“ в Свети Влас, като то претърпява трансформация в демократично пространство вътре в училището. Мултифункционалната зала носи идеите за свобода, равенство, плурализъм – типични за демократичното образование.

 

Като финал отново ви напомняме – ако имате желание да участвате в тазгодишните награди A’Design Awards, време е да го направите, за да не изпуснете срока. Повече информация ще намерите на този линк.