Европейският съюз иска по-ясни обозначения на видео- и компютърните игри с насилие и неприличен език, за да предпази малолетните.

Това става ясно от разпространен вчера в Страсбург документ за защита на потребителите, в който се настоява доброволните сега знаци за категоризиране на продуктите да станат задължителни.

Еврокомисията изрази загриженост от нарастването на броя на игрите с насилие и подкрепи опасенията на някои членки, че те могат да доведат до агресивно поведение и дори да подтикнат децата към стрелби в училищата като тази в Хелзинки миналия ноември. След инцидента Великобритания, Ирландия, Германия и Италия забраниха Manhunt 1 и 2, Carmageddon и Dead Rising.

Еврокомисарят за медиите Вивиан Рединг призова продавачите на дребно да приемат до 2 г. общоевропейски етичен кодекс относно продажбите на малолетни. Рединг настоя всички държави членки да възприемат като задължителна системата PEGI (Паневропейска информация за игрите), категоризираща игрите според препоръчителната възраст и съдържанието, която бе разработена от сектора с подкрепата на ЕС.

В момента тя се прилага в 20 страни членки, а 15 са приели специално законодателство, предвиждащо административни и наказателни мерки за продажбата на електронни игри с вредно съдържание. България е сред 12-те, в които въпросът не е уреден законово. Макар че етикетите на PEGI са задължителни, нарушаването на разпоредбите може да се преследва само по закона за защита на потребителите. Отличници са Германия и Литва, които имат задължително законодателство за закрила на младите. В Кипър, Люксембург, Румъния и Словения обаче игрите се продават без каквито и да е обозначения за препоръчима възраст и съдържание. "Родителите трябва да имат възможност да вземат правилното решение за тях самите и тяхното дете", заяви комисарят по защитата на потребителите Меглена Кунева.

На първо време се иска обозначенията да се приложат върху онлайн игрите, където няма специална регулация, но правителствата са призовани да направляват продажбите на видеоигри, а бизнесът да вложи повече пари в разгласяването и покритието на PEGI. До 2 г. продавачите на дребно трябва да приемат етичен кодекс за продажбите на малолетни.

Според Брюксел секторът е вече по-могъщ от печалбите от кинопрожекции и е достигнал половината от приходите на цялата музикална индустрия в Европа, като до края на 2008 г. се очаква приходите му да стигнат 7,3 млрд. евро.
От в. "24 часа" 

Тагове: