Данните сочат, че само пет процента от родителите в България и Румъния използват програми за филтриране на съдържание или за родителски контрол на домашните компютри, ползвани от децата им. Средният процент за страните от ЕС е 50 на сто за филтриращи програми и 37 на сто за програми, позволяващи на родителите да проследят какво е правило детето на компютъра, показва проучването на Евробарометър, направено в 27-те страни-членки на ЕС.
Три четвърти от европейските родители посочват, че те постоянно или често обсъждат с децата си с какво те се занимават в мрежата. Повечето родители - българските включително, забраняват определени дейности на децата в интернет, като най-честа е забраната за пазаруване онлайн (80 на сто).
Близо 85% от българските родители позволяват на децата си да свалят музика, игри и филми, докато в Германия този процент е 38.
Между 30 и 40 на сто от родителите в Европа биха съобщили за проблем с децата им в интернет първо на националната Гореща линия за безопасен интернет. Българската гореща линия, ръководена от фондация Приложни изследвания и комуникации е на интернет адрес http://web112.net, но тя получава едва между 5 и 10 сигнала на месец.
За целите на проучването са интервюирани 12 800 родители от ЕС, сред които 400 са от България, анкетирани от агенция "Витоша рисърч", посочват от Националния център за безопасен интернет. В съобщението се посочва, че от една година у нас е достъпна българска програма за родителски контрол, включваща филтриране на съдържание и проследяване на дейността на детето на компютъра, която може да се свали безплатно от сайта http://www.childdef.com/.
Коментари (0)