Изследователи на IBM предложиха да се използват ДНК молекули за намаляване на размерите на елементите в микросхемите. Сега за разполагане на проводници и транзистори на подложка се използва фотолитография.

Съществуващите технологии използват светлина за пренос на схемата при производството на чипове. Според учените, фотолитографията теоретично позволява да се постигне размер на елемента 22 нанометра. За сега се произвеждат чипове, създадени с използване на 45 nm технологичен процес.

Предложената от изследователите на IBM заедно с учените от Калифорнийския технологичен институт схема, предполага разполагане на ДНК молекули на силициева подложка и използването им в качеството на шаблони за сглобяване на електронните компоненти. Размерите на ДНК елементите могат да са само 4-6 nm.

Вече 40 години микроелектронната индустрия се подчинява на Закона на Мур, който гласи, че броят на транзисторите в процесорите се удвоява на всеки две години. По оценка на учените, новата технология ще достигне работно състояние до 10-20 години, съобщава PC World.

Тагове: