Министерството на търговията на САЩ и международната организация, управляваща ресурсите в интернет - ICANN, сключиха ново споразумение, което дава на структурата независимост от американските власти.
Документът влезе в сила считано от 1 октомври 2009 г. Любопитно е, че на този ден преди 40 години е осъществено първото в света свързване на два компютъра в мрежа. Днес ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) управлява механизмите за функциониране на глобалната мрежа, както и ограничените интернет ресурси като IP адреси и домейни.
От момента на създаването на организацията през 1998 г. тя е била под юрисдикцията на американското министерство на търговията. Това положение обаче през последните години доведе до много критики от страна на Китай, Русия и дори Европейския съюз, които посочват, че интернет отдавна има глобално значение и ресурсите в мрежата не трябва да се разпределят от една национална организация.
Доскоро позицията на САЩ по въпроса беше непреклонна и най-често се свеждаше до изявления в стил: "Ние сме създали интернет. Ако не ви харесва как го управляваме, направете си ваш!" Изглежда обаче след смяната на властта новата американска администрация е много по-отворена към компромиси по тази точка от международния дневен ред.
Новото споразумение предвижда ICANN да излезе от изключителната юрисдикция на правителството, а отчетите за дейността на компанията занапред да бъдат публични. Освен това нейните решения ще бъдат периодично оценявани от независим съвет, в който ще вземат участие представители на различни страни и частни компании по света.