Те почти изчезнаха от музикалните магазини, но много хора все още притежават голяма част от тях, в домовете си: музиката от плочи, касети и дори ролкoви ленти. За да не се загубят тъй като записът с течение на времето става все по-лош дигитализирането предлага възможност те да бъдат пренесени на компютър или върху CD или DVD носители, за което е необходим само подходящ софтуер.

За да може аудиосигналът да бъде пренесен, грамофонът, касетофонът или магнетофонът на дядо ви или баща ви, трябва да разполагате с кабел за усилвател, който се включва в компютъра. Това е необходимо, защото звукът от аналогов източник първо трябва да бъде усилен , преди да бъде пренесен на компютъра. Не само при плочите, но и при всички аналагови носители често се появява шум като пращене или драскане.

Две удобни програми за остраняване на тези шумове са: Magix Cleaning Lab 2008 и X-ООМ Мusic Clean 5. Magix Cleaning Lab 2008 беше похвалена от техническите медии, заради лесната си употреба и достъпния интерфейс, които в същото време дават и добри резултати: изчистват дращенето и други шумове от записа.

Програмата може да бъде използвана и за реставрация дигитализиране на звук от видеоклип , както и за записване, редактиране и мастериране на сигнал от интернет. Всички важни ефекти и функции са разяснени на достъпен език в допълнителната Помощ. Готовият материал звучи доста добре, в някои случаи, дори по-добре от оригинала.

Аналогов компресор се грижи за запазване пълнотата на целия звук. В De-luxe версията на Magix Cleaning Lab (струва около 50 евро) има и адаптер с кабел, а XXL версията (на цена около 100 евро) има USB усилвател.

Само за 30 евро, можете да се снабдите с излязлата на пазара през юни: X-OOM Music Clean 5, но при нея адаптер и усилвател трябва да бъдат закупени отделно. Програмата е добре пригодена за дигитализиране на звука от плочи, ролкови ленти и касети. Тя автоматично подтиска шума върху записа при предаването на сигнала на компютъра. За начинаещите пък има помощник, който разяснява важните функции на програмата.

Който не иска да плаща за подобен тип програма, може да се възползва от безплатните предложения в интернет, като това на Audacity, чиято актуална версия 1.2 е безплатна и лесна за използване. Освен това може да записва, дигитализира и променя височините на тона.

За запис от аналогов източник могат да се използват до 16 канала, като звукът се съхранява в MP3, WAV или OGG файлове, след което може да бъде записан на диск. Форматите WMA и ААС не са поддържани.

Потребителите на Apple-Macintosh имат възможността да използват вградената програма за запис на музика, която се нарича Garage Band и е инсталирана във всеки нов Mac като част от пакета стандартни програми. Тя записва тона във WAF-формат и предлага добър набор от филтри срещу шума и може да конвертира файла в MP3 или да го внася в iTunes.

Текст: Любена Антонова

Тагове: