Най-масовите в Софийския университет бяха история, математика и журналистика.
Математиката пък е първият изпит за Университета за национално и световно стопанство. След това се нареждат българският език и литературата, историята, географията и икономиката.
Според шефа на учебния отдел на Софийския университет Георги Гешев минималните балове тази година ще са по-ниски заради повечето места. 4427 редовни студенти и 608 задочници ще приеме висшето училище. За първи път те могат да подават документи и по интернет.
В Университета за национално и световно стопанство първокурсниците ще са 3425. Те обаче за първи път няма да кандидатстват за специалност, а за професионално направление. Целта е младежите да изберат специалност, след като са изучавали блок от фундаментални дисциплини и са натрупали знания, които ще им помогнат правилно да изберат професия, обясниха от университета.
За втора година в УНСС изпитът се състои от задължителна и специална тестова част. Първата е с 20 въпроса по български език и математика, а втората е от 40 въпроса по предмет по избор: математика, български език и литература, история, география или икономика. Улеснението за кандидат-студентите в УНСС е, че резултатите излизат най-късно 48 часа след всеки изпит, бележките могат да получат на SMS.
Сред шестте висши училища в Пловдив само Университетът по хранителни технологии приема документи по интернет. Този начин обаче избират не повече от 20-ина кандидат-висшисти. Оригиналът на дипломата се носи в деня на тестовете и се сравнява. Досега няма опити за подаване на неверни данни.
Преди няколко години и в Пловдивския университет изпробвали системата, но се оказало сложно заради нуждата от електронен подпис. Там засега са загърбили електронните методи и карат по изпитаните стари начини. Освен на място в университета обаче документи се приемат и в изнесени кандидатстудентски бюра из страната, за да се спести пътуването на младежите.
В Медицинския университет също умуват над идеята да въведат подаване на документи по мрежата, но проверяват начините за защита от хакери, затова и тази година ще е по класическата процедура.
Много вузове откриват нови специалности тази година. В Софийския университет са 4. Наесен ще тръгнат инженерна химия и съвременни материали, физика и информатика, медицинска физика и неформално образование.
В университета "Проф. Асен Златаров" в Бургас, където ще влязат 1334-ма студенти са две - българска филология и педагогика на обучението по български и история. Отпуснати са и допълнителни бройки за задочно обучение на някои направления.
Наесен за първи път в университета ще се изучава магистърската програма "Експлоатация и управление на съоръженията за транспорт на нефт и газ". Въвеждането на специалността е свързано с изграждането на бъдещия петролопровод Бургас-Александруполис, обясниха от висшето училище. Другата нова магистърска програма е "Инженерен дизайн".
От в. 24 часа
Коментари (0)