България вече разполага със супермодерна техника за възстановяване, обработка и дигитализация на стари грамофонни плочи, съобщиха вчера експерти от Института по изкуствознание на БАН.

Апаратурата, закупена от Япония, е уникална за Югоизточна Европа. Лазерният грамофон почиства плочите, залепя счупени части и поправя драскотините, като по този начин записът се възстановява напълно.

За обработката на текстовите издания и старите книги пък е закупен голямоформатен черно-бял скенер за 40 000 лв. "Проектът има за цел да съхрани културното наследство на България. Уредите реставрират и връщат към живот стари застрашени музикални, словесни, фото- и видеоархиви. Успяхме вече да създадем мултимедийна база данни, която е достъпна за всекиго. Ще я ползват студенти, докторанти и учени, които ще могат свободно да разглеждат вече реставрираните автентични материали", обясни доц. Александър Янакиев от Института по изкуствознание на БАН.

Занапред благодарение на новата техника ще бъдат сканирани стари вестници от Освобождението насам, застрашени екземпляри на книжни издания и старопечатни извадки. В момента 15 000 записа на българска фолклорна музика се прехвърлят на дигитален носител. Освен стари и автентични творби, ще бъдат съхранявани и нови, които са по-търсени и известни. Така българското културно наследство ще бъде достъпно за най-широк кръг изследователи.

в. Класа

Тагове: