Скоро в краш тестовете ще започнат да се използват нов тип виртуални манекени. Компютърно симулираните чучела ще помогнат по-добре да се проучи въздействието върху хората при катастрофи. Проектът е наречен Human Body Model (HBM).

Върху HBM работи организацията Global Human Body Models Consortium (GHBMC), основана през 2006 г. съвместно от Chrysler, Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Nissan, Renault, PSA Peugeot Citroen, Tata, Toyota и TRW Automotive Holdings.

Виртуалният модел на човешко тяло HBM ще помогне по-добре да се симулират реални катастрофи и да се предвидят нараняванията и травмите върху човешкото тяло. Използваните в момента манекени са направени от стомана и гума, с разположени в тях сензори. Те ще продължат да бъдат използвани, като новите виртуални манекени ще се използват редом до тях. Благодарение на виртуалните манекени ще могат да се предвидят нараняванията както върху меките части на човешкото тяло, така и върху костната система, като особено е наблегнато върху зоните, в които най-често се получават травми при катастрофи.

Целта на организацията GHBMC е да създаде най-съвършения компютърен модел на човешко тяло. По проекта работят шест екипа от цял свят, между тях университети и изследователски институции, които се координират от GHBMC. В GHBMC е създаден център за компютърно моделиране на цялото тяло, като същевременно работят още 5 центъра за отделни зони главата, врата, гръдния кош, коремната област и гърба и бъбреците.

Ще бъдат направени четири различни виртуални манекена според размерите им два от мъжки пол и два от женски. В плановете на GHBMC е да създаде цяло семейство от виртуални манекени, състоящо се от двама възрастни и две деца, съобщава агенция Speed-Press.

Тагове: