Само 16% от предприятията в България развиват иновационна дейност, като по този показател страната ни се нарежда на едно от последните места от страните - членки на Европейския съюз. Това съобщи председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. От 27-те държави в ЕС след нас са само Кипър и Румъния. За сравнение средно в Европа 40 на сто от предприятията инвестират в иновации.

Като дял в брутния вътрешен продукт (БВП) вложенията в иновации в България имат спадаща тенденция. През 2000 година процентът е бил 0,52 на сто, а през миналата -0,48 процента от БВП, сочат данните на БСК. За сравнение този показател за Швеция е 3,82 на сто, а за Германия - 2,51.

Според Данев друг голям проблем е, че няма кадри, които да развиват иновационни дейности. "Делът на учените и инженерите на пазара на труда в България е 3 на сто от човешкия ресурс в страната ни. Този дял в Белгия е 7,9 процента", уточни шефът на БСК.

Център за дигитални иновации в индустрията ще работи за нуждите на производствените компании у нас. Той е създаден, за да отговори на нуждите на българската икономика за повишаване на иновативната активност, съобщи изпълнителният директор на "Давид Холдинг" АД Бальо Динев, който е и председател на новия център. Според него българските фирми се конкурират по предлагане на продукция на ниска цена, а не по иновации, което е нещо като бавна смърт за тях.

Центърът ще предоставя инженерни услуги, специализирано обучение и бизнес консултиране за нуждите на производствените компании, включително малки и средни предприятия, работещи в областта на машиностроенето, енергетиката, електротехниката и електрониката.

Целта на центъра е да се постигне ръст на иновациите и на печалбата на производителите. Сред основните ползи за тях ще са съкращаване на цикъла за техническа подготовка с 25 процента, снижаване на себестойността на продукцията с 5 процента, намаляване на количеството на влаганите материали с 3-5 на сто.

Тагове: