Агенцията за национална сигурност на САЩ (NSA) e обмисляла дали да не предложи сделка за амнистия на заподозрения в шпионаж Едуард Сноудън. Бившият сътрудник на NSA, който получи убежище в Русия, е обвиняван за кражбата на 1.7 млн. класифицирани документи от правителствени компютри, преди да напусне САЩ през юни. Според властите може никога да не се разбере точно колко документи е взел Сноудън.

 

„Изразходваха стотици работни часове, за да установят всичко, което е откраднал, но все още не знаят дали има още”, коментира висш представител пред The New York Times. „Знам, че това звучи налудничаво, но всичко около този случай е такова”.

 

В NSA се водят дискусии дали сделка със Сноудън ще си заслужава, ако той върне откраднатите документи. Рик Леджет, ръководил на специален отдел, който трябва да оцени вредата, нанесена от Сноудън, коментира пред CBS сделка за амнистия с думите „заслужава си да се поговори за това. Ще имам нужда от уверение, че останалата информацията е обезопасена, а това няма да е никак лесно. Ще е нужно повече от едно „потвърждение” от негова страна”. Леджет допълва, че тази възможност не се приема еднакво в агенцията. Директорът на NSA ген. Кейт Алекзандър е на друго мнение. Според него ситуацията може да се сравни с похитител, който е убил 10 от 50 заложници, и иска амнистия за извършеното. „Смятам, че хората трябва да носят отговорност за действията си”, коментира Алекзандър, който е директор на агенцията от 2005 г., но ще напусне поста си през следващата година. „Предложих оставката си”, казва той. „Но те казаха. Казаха: „Не виждаме смисъл от това. Не виждаме някой да е направил нещо погрешно.”

 


 

Отрядът, който оценява нанесените вреди, открил, че Сноудън е имал много необичайни навици, особено когато работел от дома си. „Работел е с качулка, която покрива компютърния екран, главата и раменете му. По този начин е можел да работи, а приятелката му нямала как да види какво точно прави”, коментира Леджет. Едно от опасенията на отряда е, че Сноудън може да е оставил вирус или бъг в мрежата на NSA. Поради тази причина били премахнати всички компютри, до които имал достъп – дори и кабелите, които ги свързвали. Според Леджет това струвало десетки милиони на агенцията. Въпреки всички критики, които трябваше да понесе NSA след направените разкрития, Алекзандър смята, че методите на следене, които използва агенцията, са нужни, за да се запази сигурността на страната.