Електронна онлайн система за кандидатстване и плащане на такси пуска за първи път в страната Софийският университет "Свети Климент Охридски".

Това съобщи вчера за в. Монитор зам.-ректорът по учебната дейност на най-старото висше училище у нас доц. д-р Мария Шишиньова. Новата за българските вузове технология стартира днес заедно с началото на кампанията за записване за редовните кандидатстудентски изпити. Тя продължава до 5 юли, като подаването на документи в изнесените офиси на Софийския университет в страната е до 3 юли. В неделните дни документи няма да се приемат.

Онлайн системата на Софийския университет ще позволи и електронно събиране на такси за кандидатстване, съобщиха от висшето училище. Кампанията тази година започва на 7 юли с 5 изпита по древни и славянски езици. На 10 юли ще бъде изпитът по математика, на 14 юли по български език и литература, а по история е на 16 юли. Таксите за кандидатстване са 20 лева за изпит.

Около 30 на сто е увеличението на годишните такси за обучение по държавна поръчка във Великотърновския университет, съобщи заместник- ректорът по учебната дейност доц. Петко Петков. Размерът на таксите се определя с министерско постановление и е идентичен за редовно и задочно обучение. Най- висока е годишната такса за специалностите по направление "Изящни изкуства и иконография", където студентите ще плащат по 960 лева. В направленията "Науки за земята" и "Информатика и компютърни науки" таксите ще бъдат по 590 лв. За хуманитарните науки като "Филология", "История", "Философия" и "Религия" таксата е 420 лв. По толкова ще плащат и студентите в специалности от социалните, стопанските и правните науки, в които влизат направленията "Социология", "Антропология", "Психология", "Политически науки", "Социални дейности", "Право и Обществени комуникации".

В електронизацията на висшето образование се включи и Пловдивският университет "Паисий Хилендарски", след като в началото юни експерти представиха програми за електронно обучение на филолози. Лектори бяха доц. д-р Светла Коева от секцията по компютърна лингвистика към Института за български език при БАН и доц. д-р Радка Влахова - преподавател в Катедрата по български език на СУ "Св. Климент Охридски".

Те представиха компютърни програми за електронно обучение по език, както и изследвания за приложението на високите технологии в хуманитаристиката.

Тагове: