Ърв Рошман, главен изпълнителен директор на подразделението за финансови услуги на HP, пътува веднъж на три месеца с трима свои помощници от офиса в Ню Джърси до централата в Силиконовата долина. След като издържа на ада на летището в Нюарк плюс шест часа и половина в спарения въздух на самолета, екипът пристига и се среща с шефа си. За един час. И поема обратно към Ню Джърси.

Тази година "квартетът" не е ходил на "поклонение" в Северна Калифорния. Четиримата вече се срещат с главния административен директор на HP Джон Флаксман чрез видеоконферентната връзка Halo. И изобщо не се сещат за Силиконовата долина.
При икономически срив корпорациите свиват бюджета за командировъчни. International Air Transport Assn съобщи, че пътуванията в бизнес и първа класа изживяват най-големия спад от пет години. Нормално: слаба икономика, малко командировки.
Но някои корпоративни пътувания може би ще останат завинаги в миналото. Компании като Advanced Micro Devices, Xerox, Cisco Systems, Astra Zeneca и Adecco намалиха международните си командировки с цели 50%. Вярно е, че глобализацията разшири неимоверно работната среда. И че се налага да си сътрудничим и да поддържаме връзка с все повече хора. Но и все повече мениджъри се замислят, преди да вземат самолета.
Ценовият скок на петрола, отразил се и на самолетните билети, е само една от причините да се режат командировките. Другата: тези пътувания са изнурителни. Специалистите по човешки ресурси смятат, че те влияят зле на здравето и на семействата на мениджърите. И че умората от дългите полети за едночасова среща не се отразява продуктивно на корпоративните усилия. И още: по-малкото летене допринася и за "зеления имидж" на компаниите. Сега те намаляват вредните емисии на въглероден двуокис, за които до голяма степен допринася и въздухоплаването. "Ограничаваме командировките със самолет - твърди Рик Дипър, директор по корпоративна отговорност в Nortel Networks, която има за цел да намали пътуванията в страната с 50%, а международните с 25%. -Хората вече осъзнават вредата, която бизнес пътуванията оказват върху околната среда."

Днес мениджърите ползват ултрамодерни технологии като видеоконферентни връзки, срещи в мрежата и онлайн сътрудничеството, чрез които прекосяват планетата. Системите Halo на HP и TelePresence на Cisco струват по около $300 000. Завеждащите информационни отдели от големите компании твърдят, че те се изплащат след девет месеца. И не приличат на грубите технологии от миналото. Изследователи, изучаващи реакциите на тялото, откриват, че сътрудниците изпитват същото, както и при личните срещи. Новите технологии според шефа на информационния отдел на Procter & Gamble Филипо Пасерини спестяват пари и дават възможност за общуване и по-бързи и по-екологични иновации.

За да направи икономии, Шерил Гейб, директор на счетоводната фирма Grant Thornton, отменила тази година три съвещания, всяко включващо по 100 служители. А консултантската фирма BDO Seidman насърчила служителите да се срещат във виртуална среда, използвайки технологията WebEx, позволяваща да се разменят документи и скици от всички континенти. Така компанията спестява $1 млн. годишно. "Хем свиваме командировъчните, хем увеличаваме комуникацията" - признава директорът по обучение на персонала Мери Мюзър.

Времената се менят. Преди осем години хилядите прелетени километри, посещенията във ВИП салоните и запознанствата на конгреси и конференции бяха въпрос на престиж. Днес е различно. Е, кажете ли, че сте били на среща в Лондон, а после сте се прибрали да вечеряте със семейството си, мнозина все още ще ви завидят.

От Мишел Конлин, BusinessWeek

Тагове: