Gallery "3844"
Вчера на индонезийския остров Бали приключи деветата конференция на страните участнички в Базелската конвенция за контрол на трансграничния транспорт на опасни отпадъци и тяхното премахване. Участниците във форума одобриха декларация, в която потвърдиха подкрепата си за конвенцията, като заявиха, че нейното изпълнение ще бъде важен принос в борбата с бедността и постигането на други цели за развитие през хилядолетието.
Страните приеха набор от технически препоръки за обезвреждане на излезлите от употреба мобилни телефони, а така също дадоха старт на нова инициатива за разработка на подобни правила за използваните компютри.
Базелската конвенция подчертава, че трансграничното превозване на опасни и други отпадъци трябва да се осъществява в съответствие със съществуващите международни съглашения и се разрешава само тогава, когато отпадъците се преработват чрез екологично обосновани методи.
Документът, който съдържа и списък с опасните отпадъци, е подписан през 1989 година в Базел, Швейцария, и влезе в сила през май 1992 година. В момента членове на конвенцията са 170 страни за България тя е в сила от 16 май 1996 година.
В приетата в Бали декларация участниците в конференцията призовават Асамблеята на Световната здравна организация да одобри резолюция, насочена към защита на здравето от опасни електронни отпадъци.
По данни на ООН всяка година между 20 и 50 милиона тона електронни отпадъци не се преработват, а отиват на сметищата.
Само в САЩ всека година се изхвърлят от 14 до 20 милиона компютъра, които съдържат олово, живак и други токсични вещества.
Едновременно с това участниците във форума в Бали подчертават, че от 100 тона излезли от строя компютри може да се получи 39 тона стомана и 21 тона други метали като мед, алуминий и злато.
През 2008 година броят на потребителите на мобилни телефони в света достигна 3 милиарда.
Коментари (0)