От началото на юли тази година всички страни членки на Европейския съюз ще трябва вече да имат изградена система за биометрични данни в паспортите. Освен страните от ЕС и Исландия, Норвегия и Швейцария ще въведат биометрията в чиповете на документите си.
На 14 януари тази година Европейският парламент ще гласува промяна в регламента за биометричните данни в паспортите.

Така според документа паспортите на деца под 12 години, издадени в страна от ЕС, няма да имат пръстов отпечатък. Те обаче ще трябва да имат собствен паспорт с цел засилване на борбата с трафика на деца. При провеждането на пилотни проекти в някои държави членки се е оказвало, че пръстовите отпечатъци на децата, особено тези под 6-годишна възраст, не отговарят на необходимото качество за проверка на самоличността и се променят при растежа.

В случаите, когато не е възможно да се вземат пръстови отпечатъци, държавите членки ще могат да издават временен паспорт, чийто срок на валидност ще е 12 месеца. Още в края на октомври миналата година вътрешният министър Михаил Миков обяви, че биометрични данни ще има не само в международните паспорти, но и в другите документи за самоличност като лична карта и шофьорска книжка.

До края на януари пък трябва да бъде избрана и фирмата у нас, която да изгради и поддържа системата за новите паспорти с биометрични данни.Конкурсът за избор на фирма се провали вече веднъж по времето, когато министър беше Румен Петков.

За българите смяната на старите паспорти с нови ще става поетапно, а няма да е задължително. В интервю за "Новинар" преди месец Михаил Миков обяви, че цената на документите ще е същата като сегашната. Изискването за наличие на биометрични данни в документите за самоличност влиза постепенно в целия Европейски съюз от 1 януари 2009 г. Ще бъде създадена и национална система за биометрия.

От в. Новинар

Тагове: