Наскоро обявената софтуерна платформа на Google, Android Wear за носещи се (wearables) устройства предизвика голям интерес, особенно с невероятно проектираният умен часовник Moto 360. Въпреки това, потенциалните купувачи и разработчици, може да сте пропуснали един много важен момент, а именно че всички устройства с Android Wear няма да работят като самостоятелни умни джаджи. Те ще се нуждаят от връзка с Android смартфон или таблет, за да извършват повечето си функции. Разбира се часа и друга основна информация ще са налични при всяка ситуация.
В едно скорошно видео в „Ask a Dev“ YouTube канала, Android инженера Сагар Сет обяснява, че Android Wear ще позволи на разработчиците да добавят поддръжка за съществуващите си приложения, което означава, че те ще бъдат в състояние да създават персонализирани графики и известия, които ще бъдат показани на малкия екран на умните часовници. Или казано с други думи умните часовници с Android Wear ще са просто визуализиращи платформи и няма да имат пълноправни самостоятелни приложения, които да се съхраняват в паметта им. Те ще показват само уведомления и красиви графики и ще изискват да бъдат свързани към смартфон, където всъщност ще работи приложението.
Това всъщност умен ход от страна на Google, защото по този начин умните часовници с Android Wear ще пестят системните си ресурси и батерия и няма да се налага да следват смартфон модела, в който устройството съхранява и изпълнява приложенията. В крайна сметка не е нужно умните часовници да бъдат поредните мощни мобилни компютри. А и бидейки просто платформи за визуализация, това ще „спаси“ умните часовници с Android Wear от бързо остаряване т.е. няма да има нужда да се обновяват дълго време, защото техният хардуер ще служи единствено за визуализация.