От вредите, нанасяни на горите, реките, морските обитатели и околната среда като цяло, жизненото равнище на най-бедните жители на планетата може да се намали двойно.
Това се подчертава в доклад, изготвен от Европейската комисия и правителството на Германия.

Заради унищожаването на природата на планетата до 2050 година световният Брутен вътрешен продукт може да намалее със 7%, подчертават експертите.

Докладът Икономика на екосистемите и разнообразие на биологичните видове, който бе представен на правителствените и държавни ръководители на конференцията в Бон, се основава на изчисленията в известния доклад Щерн, посветен на глобалното затопляне, съобщава Би Би Си.

На срещата в Германия лидерите на 60 страни членки на Конвенцията за биологично разнообразие подписаха документ, в който се ангажират да спрат унищожението на горите до 2020 година.

Когато изчислявахме икономическата изгода, която носят непокътнатите екосистеми, получихме от 6 до 8 процента от световния Брутен вътрешен продукт, коментира ръководителят на изследването Паван Сухдьов.
По думите му те регулират сушите и наводненията, количеството на дъждовете и кръговрата на хранителните вещества.

1.5 милиарда от най-бедните жители на Земята се изхранват предимно от природата. Тези екосистеми им дават половината от препитанието им, отбеляза той.

Мнението на икономистите за запазването на биологичните видове дава нова гледна точка върху ситуацията. Берлин и Брюксел поръчаха доклада на Паван Сухдьов, именно защото е икономист и оглавява департамента за световни пазари в Дойче банк.

Загубите на световната икономика в размер на 7% от БВП се предсказват основно за сметка на изсичането на горите.
Невъзможно е да се изчисли финансовата вреда от унищожаването на 50% от блатата, 1/3 от кораловите рифове и рязкото намаляване на популациите от риба в Световния океан.

В доклада се посочват за пример екологични зони, пострадали най-много от дейността на човека например остров Хаити, където жителите са изсекли и продали почти всичките гори.
В резултат дъждовете са започнали да отмиват плодородния слой на почвата и реколтата е намаляла.

Вече стана ясно, че няма да бъде изпълнена една от главните цели на Конвенцията за биологичното разнообразие, подписана на биологичната среща на върха в Рио де Жанейро през 1992 година да се спре и да се обърне процесът на загуба на биологични видове на планетата. Това трябваше да стане до 2010 година, припомня Би Би Си.

В сряда в Бон световните лидери дадоха нови обещания след 12 години да спрат изсичането на горите.

По думите на германския министър на околната среда Зигмар Габриел две трети от екосистемите в света вече се разрушават, а някои доста бързо. Необходимо е глобализацията да придобие зелен оттенък, коментира той.

Тагове: