vivatel и Българската федерация по баскетбол стартират първото Държавно първенство по стрийтбол vivatel cup. Инициативата се провежда под патронажа на президента на Република България Георги Първанов. Това обявиха на специална пресконференция днес организаторите.
vivatel се гордее с тази уникална по рода си инициатива. В партньорство с БФБ ще направим възможно удоволствието от играта и спортментският дух да достигнат до всички нива на баскетбола от улицата до националния турнир, каза изпълнителният директор на мобилния оператор Ричард Шиърър. Философията на vivatel е всекидневният живот да бъде по-усмихнат и весел. Това първенство ще бъде динамично и се надавяме, че с него ще накараме много деца и родители да се усмихнат, поясни той.
vivatel cup е първото по рода си първенство по стрийтбол в страната. То е замислено като спортно предизвикателство за младите хора с много награди. Уверени сме, че vivatel cup ще се превърне в значително спортно събитие, което младите баскетболисти ще очакват всяко лято, подчерта Ричард Шиърър.
Доволни сме, че заедно с vivatel имаме удоволствието да организираме първия държавен шампионат по стрийтбол, като за първи път 10 български града ще бъдат домакини на регионални турнири и всички призови тройки ще бъдат наградени с медали. Победителите в регионалните турнири ще получат възможността, на разноски поети изцяло от организаторите, да участват във финален турнир и да се борят за престижната титла "Държавен шампион по стрийтбол на България", каза изпълнителният директор на БФБ Иван Ценов.
От 3 юни до 5 юли 2006 г. ще се проведат 10 регионални турнира по стрийтбол в областните центрове София, Плевен, Русе, Варна, Бургас, Ямбол, Стара Загора, Пловдив, Благоевград и Враца. Финалният турнир ще се проведе в София на 8 юли 2006 г. В него ще участват победителите във всички регионални турнири. Спечелилите финалите ще бъдат обявени за Държавни шампиони по стрийтбол.
Всяка среща от регионалните турнири продължава до отбелязването на 10 точки или изтичането на 10 минути, докато при финалния турнир срещите ще продължават до отбелязването на 15 точки или изтичането на 15 минути.
vivatel cup ще се проведе в три възрастови категории - родени след 31 декември 1991 г., родени след 31 декември 1989 г. и родени след 31 декември 1987 г. Всеки отбор ще се състои от 3 играча като при желание от страна на състезателите ще се допуска един резервен играч или треньор.
Всички отбори заели първите три места в регионалните и във финалния турнир ще получат медали и предметни награди. Ще бъде проведено гласуване за MVP за всяка възрастова група. Победителят ще получи плакет vivatel и предметна награда. Наградният фонд е 44 000 лева.
Представителите на медиите във всеки от регионите ще имат възможността да участват в специалния стрийтбол турнир за журналисти.