Gallery "3072"
31 от най-големите училища в страната ще имат вече електронни дневници от септември. Днес министър Даниел Вълчев даде старт на пилотния проект в столичното 32 СОУ.За училищата са осигурени лаптопи за всички преподаватели и системата позволява да се влиза във виртуалния дневник на всеки клас, да се нанасят закъснения, отсъствия и оценки. Информацията е на news.bg.
Директорите на училищата ще могат да наблюдават какво се случва в клас - кога започва часът, колко деца отсъстват, колко са изпитани.
Предвижда се тази информация ще се изпраща всяка вечер в МОН и на базата на нея ще могат да се правят различни анализи - например какво е нивото по даден предмет в съответното училище на базата на оценките.
Достъп до електронните дневници ще бъде осигурен и за родителите, които ще могат да проверяват представянето на своето дете в училище и да го сравняват с успеха на връстниците му.
Все още се уточнява дали паролата на родителите да бъде ЕГН на детето или някаква друга. Достъпът на родителите ще бъде възможен ден, след като отсъствието или бележката е нанесена в дневника, така че "учениците ще имат един ден да си признаят доброволно за гафове", обясниха от просветното ведомство.
Според министъра обаче възможността на родителите да проверяват на сайта на МОН успеха на децата си, не отменя ангажиментите им за личен контакт с преподавателите.
"Системата е много сигурна, но все пак никоя мрежа в света не е на 100% застрахована от пробив", коментира Вълчев. По думите му учителите се справят много добре с електронните дневници и не се налага специално обучение.
Модулът "Електронни дневници" е част от цялостната информационна система на образованието, която има за цел да оптимизира работата в училищата по отношение на ежедневната организация на учебния процес.
Модулът осигурява освен електронна обработка на данни за присъствие и резултати от учебната работа на учениците - текущи, срочни и годишни оценки, оценки от тестове, така и оперативна информация за преподавателите за организацията на учебния ден, за отсъстващи учители или размествания в програмата.
Електронните дневници ще заработят от септември в училища София, Пловдив, Варна и Бургас с общо 2707 учители и над 34 000 ученици.
В дългосрочен план проектът за информационна система в образованието ще бъде развит и ще дава възможности за видеоконференции, онлайн презентации и съвместни проекти между отделните училища. Предстои осигуряването на достъп за учителите до разнообразни видове софтуер, които да се прилагат в учебния процес под формата на тестове, игри и т.н.
Амбицията на просветното ведомство е компютризацията на школата да продължи и да бъде закупена техника, хардуер и софтуер за общо 10 млн. евро, които се очаква да дойдат по линия на еврофондовете.
Коментари (0)