Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Ако сте геймър, на който му е писнало от тежките настолни компютри и иска нещо също толкова мощно, което да може да носи навсякъде със себе си, това може да е следващата ви машина. ASUS ROG STRIX SCAR предлага всичко от което имате нужда, ето какво е добре да знаете за него.

Спецификации и дизайн

Започваме с техническата част. Моделът, който имах възможност да тествам, беше 18-инчовият вариант (има и с 16 инча). Екранът е матов IPS панел и няма тъчскрийн функционалност. Резолюцията е QHD (2560x1600), а скоростта на опресняване достига 240 Hz. Голям дисплей, ярки цветове и гладко движение на картината. Какво повече да иска човек?

Процесорът е от 13-о поколение Intel Raptor Lake – i9-13980HX. Тестовата бройка е снабдена с 32 GB RAM, но ако желаете, тази стойност може да бъде увеличена до 64 GB. Хранилището се равнява на 2 TB SSD (Samsung PM9A1) и също може да бъде увеличено, ако се налага. С други думи, имате както достатъчно мощност да играете най-новите игри, така и да ги колекционирате, без да се притеснявате за вътрешната памет на първо време.

Само че да "подкараш" ААА заглавия е едно, да ги играеш с максимално усилени графики е съвсем друго. Достъп до тази обетована земя ни дава видеокартата Nvidia GeForce RTX 4090 с 16 GB памет. Тя бе обявена едва на 3 януари, така че трудно ще намерите по-актуален и мощен модел. Ако искате най-доброто, това е то.

Портовете са както следва: 2.5G Lan; USB Type-C Thunderbolt 4; USB-C Gen2 за зареждане и трансфер на данни; HDMI 2.1; Mini-jack комбиниран за слушалки или микрофон и два USB-A 3.2 gen2 порта. Липсва ми единствено четец за карти, който би бил от голяма полза за хора, обработващи снимки и видеа. Да, знам, че това е продукт, насочен към геймъри, но колкото повече функционалности има, за толкова по-голяма аудитория ще представлява интерес.

Батерията е 90 Wh, адаптерът е 330 W и е един от най-големите, които съм виждал. За щастие, ако не искате да го носите навсякъде, лаптопът може да се зарежда с до 100 W през единия от Type-C портовете. Има четири вградени говорителя с Dolby Atmos и честно казано съм впечатлен от плътността на звука, която възпроизвеждат. Този ROG Strix Scar определено е един от най-добре звучащите лаптопи, които съм тествал.

Размерите на Asus ROG Strix Scar 18 веднага се набиват на очи още когато видите кутията, в която пристига. В затворено положение корпусът е над 3 см, а теглото надвишава 3 кг, така че това не е един от онези лаптопи, които слагаме в раницата си и забравяме, че са с нас. Споменатото обемно зарядно също тежи над 1 кг, така че конфигурацията е направена със замисъл да служи повече като настолна машина, отколкото като верен спътник в ежедневието.

Има ефектно RGB осветление на клавиатурата, логото на капака и по корпуса. Относно клавиатурата няма компромиси откъм липсващи клавиши. Усещането при писане/играене е удовлетворяващо и определено е над средното ниво за лаптоп. Подсветката позволява да се работи с компютъра дори в пълен мрак, а тя може да бъде променяна от Aura Creator раздела в Armoury Crate.

Тъчпадът е достатъчно голям и не ми се случи да го натискам случайно докато използвам клавиатурата, така че позиционирането му е на ниво. Направи ми впечатление отсъствието на сензор за разпознаване на пръстови отпечатъци. Със сигурност не е най-големият проблем на света, но е интересно защо не е имплементиран. Предвид така или иначе сериозните размери на лаптопа едва ли е поради липса на място.

 

Представяне

Използвах Port Royal и Time Spy Extreme тестовете на 3DMark, за да предадем цифрова визуализация на конфигурацията и резултатите са меко казано впечатляващи. Всъщност реших да вдигна нивото и прекарах Strix Scar през Ultimate версиите на тези тестове, защото стандартните не се оказаха адекватен показател. Постигнатите стойности не разочароват.

Игрите, с които тествах конфигурацията, са Cyberpunk 2077 и CS:GO. Имаме AAA заглавие, което само по себе си е тест за модерните машини и класика в жанра, чиято популярност изглежда непреходна. И в двата случая всички графики са с най-високите възможни стойности, а видеокартата е в Ultimate режим.

Преди да поговоря за гейминга, това е скрийншот с параметрите на системата без никакви отворени приложения. Температурата на процесора е 56 градуса, а заетостта е едва 4%. При видеокартата тези величини са съответно 45 градуса и 6%.

CS: Global Offensive е в пъти по-леката игра от двете и изискванията за нея са по-скоро съпоставими със заглавия като League of Legends, DOTA 2, Fortnite и така нататък. Както ще видите от скрийншота, процентите на използвана памет не се покачват особено – 11% за процесора и 10% за видеокартата. При температурата нещата седят малко по-различно. Виждаме значително повишаване и в двете стойности, като то е осезаемо и на допир. Понеже вентилаторите изкарват горещия въздух отдясно, стигна се до момент, в който беше некомфортно да държа мишката в близост до корпуса заради топлата струя.

От една страна, не е голям проблем да преместим ръката си с 5–10 см вдясно, но от друга, това ограничава естествената ѝ позиция. Все пак това не е толкова изненадващо, защото, когато бъдат вкарани толкова мощни компоненти в толкова малък корпус, това е резултатът. Няма реална опасност от прегряване, защото има три вентилатора и охлаждане с течен метал, наречено Conductonaut Extreme както за процесора, така и за видеокартата. Ако използвате отделна клавиатура, тогава мишката също променя позицията си и дори няма да разберете за съществуването на този проблем.

Cyberpunk 2077 е едно от най-взискателните заглавия в момента и щом то върви гладко на ултимативни графики, значи трудно ще се намери игра, която да се опре на Strix Scar. Естествено, тук вече натоварването е много по-голямо. За процесора то се явява на 67%, а за видеокартата – цели 94%. Температурите са сходни. Не обръщайте внимание на кадрите в секунда, изписани в горния десен ъгъл на прозореца с играта, това се отнася и за предишния скрийншот. В момента на заснемане двете игри са оставени на заден план за сметка на Armoury Crate, така че тези стойности не са обективни. Истината е, че нямаше дори лек fps спад, докато играех, да не говорим за сериозни накъсвания.

Истината е, че почти не използвах компютъра за ежедневна работа (офис пакет, браузване, всякакви ненатоварващи операции) и гледане на филми/сериали, защото, който си го купи, едва ли е за такива цели. Освен това, когато можеш да играеш всяка игра с оптимални настройки, подразбира се, че по-леки задачи няма как да затруднят машината.

Споменавам всичко това, защото има една съществена разлика в зависимост от начина на използване и това е животът на батерията. Asus ROG Strix Scar е направен да бъде винаги включен в зарядното, представянето автоматично преминава в щадящ режим, когато е на батерия. От моя опит – може да играете на него само около час, преди да се наложи да го включите в адаптера. При гореспоменатите сценарии на употреба животът на батерията със сигурност ще е по-добър, но не очаквайте 10–12 часа издръжливост като на бизнес лаптоп.

 

Заключение

Asus ROG Strix Scar 18 е един от най-добрите геймърски лаптопи в момента. С това признание идва и прилягаща му висока цена. Със сигурност може да си сглобите също толкова мощен настолен компютър с по-малък бюджет, но него няма да може да го приберете в раница и да го вземете със себе си, когато пътувате за по-дълго.

Единственият проблем са високите температури, които достига шасито и изкарваната струя въздух, но това е нормално. Макар да имаме три вентилатора и охлаждане с течен метал, когато трябва да бъдат побрани Nvidia RTX 4090 и i9 Raptor Lake 13-о поколение процесор в толкова малко пространство, жегата е гарантирана.

Цена и повече подробности за Asus ROG Strix Scar може да откриете тук: https://www.asusplus.bg/rog-strix-scar-18-g834-bg

 

Вижте още: Asus показа абсурдно бързия 540 Hz геймърски монитор