Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Имах възможност да тествам новия Huawei Watch GT5 благодарение на участието на HiComm в събитието, организирано от марката по повод представянето на новата линия от иновативни продукти в Барселона. След него през тази есен на пазара, включително българския, ще можете да избирате между над 10 варианта с различна големина и дизайн от сериите Huawei Watch GT 5 и Watch GT 5 Pro.

Аз избрах да тествам GT 5 Blue 41 mm. Хареса ми спортно-елегантният му дизайн, който подхожда както за спорт, така и за работа, а дори и за официални събития. Изключително комфортен е за денонощно ползване, включително по време на спорт. Каишката от ергономичния материал флуороеластомер има достатъчно много прорези, за да прилегне добре на всяка ръка. Новата серия GT5 предлага наистина богато разнообразие от мъжки и дамски модели, които подхождат на всеки лайфстайл – елегантен, спортен, официален, истинска модна колекция, а след като аз направих избора си по отношение на дизайна, нека минем към функционалността на новите часовници.  

С нетърпение исках да тествам спортните функции, но всъщност първото, което привлече вниманието ми, беше анализът на качеството на съня. Въпреки че като обща продължителност влизам в препоръчителните стойности, се оказа, че качеството на дълбокия ми сън не е добро. В приложението Huawei Health могат да се видят стойностите на различните видове сън, както и евентуална тенденция, която не е здравословна. Също там ще получите и съвети как може да се подобри качеството на съня по показателя, по който се забелязва изоставане, какви последствия може да има едно или друго нарушение на съня за здравето и т.н. Например честите прекъсвания на съня могат да нарушат баланса на хормоните лептин и грелин и да доведат до тегло над или под нормата.

И сега да се върнем на спорта. От дълги години играя тенис и ми беше любопитно какви данни ще получа от часовника за тренировъчен и състезателен режим. След всяка тренировка ми ставаше все по-интересно какъв анализ ще получа в приложението Huawei Health за натоварването, качеството на това натоварване и колко време ми е необходимо за възстановяване след такава спортна активност. Часовникът дори дава анализ дали една сесия е била с поддържаща функция за спортната форма без подобрение на аеробния капацитет, или усилията, които съм положила, поставят добра основа за по-висок интензитет на тренировките. Часовникът дава интересна информация за различните фази на тренировката, като основните са extreme, anaerobic, aerobic, fat-burning и warm-up. Забелязах, че мачовете с по-продължителни разигравания, след които трудно си поемаш въздух, са по-високо оценени от часовника, тъй като и процентът на анаеробно натоварване е по-голям. Това допълнително ме стимулира да съм по-активна и да тренирам по-качествено.

Направих една интересна съпоставка на една едночасова тенис тренировка и ходенето в продължение на 2 часа и половина, което реализирахме в Барселона в рамките на мащабното събитие, което Huawei бяха организирали за представяне на новите модели. Оказа се, че калориите, изразходени за 1 час тенис и за 2 часа и половина разходки са почти еднакви като абсолютна стойност, но при ходенето не сме влезли във fat-burning режим. Разбира се, дали ще изгаряме мазнини с ходене, зависи от това с каква интензивност го правим и логично в режим разглеждане на забележителности не влизаме в режим на отслабване. Впоследствие обаче тествах бързо ходене по наклон и данните бяха доста различни. Този тип активност се доближи и дори надмина стойностите за активна тренировка, които постигах с тениса, и дори с такова интензивно ходене достигнах „екстремното ниво“ на натоварване с пулс над 178.

Подобни данни са не просто любопитни, а могат да бъдат много полезни на практика. На база на тях можем да си изработим своя собствена програма, съобразена с нашите цели – отслабване, подобряване на изпълнението, влизане в по-добра форма за съответен спорт и други. А между другото, спортовете, които можете да следите с този часовник, са над 100 на брой, а бягането и колоезденето са получили специални ъпгрейди спрямо предишните серии. Всичко дотук е достъпно от приложението Huawei Health, което, както и самият часовник, е съвместимо и с Android, и с iOS смартфони.

Много полезни според мен са и примерните тренировъчни сесии, заснети от професионални спортисти като фитнес и пилатес с Памела Рейф, йога и медитация с Master Kamal, тай чи със световния шампион Liang Biying и много други, които могат да бъдат намерени в приложението Health+. Там има и конкретни идеи с кратко демонстративно видео за упражнения, с които се работи за избрана област от тялото – гръб, рамене, кръст. От моя скромен опит в най-добра форма се влиза при кратки, но ежедневни сесии в рамките на 15–20 минути. За тренировки в домашни условия предложените варианти от Health+ са много добър помощник и гайд.

Health+ по принцип е платена услуга с месечен абонамент 15.99 лв., но ще я получите безплатно за първите три месеца от използването на всеки новозакупен модел от новите серии. Не се изисква никакво въвеждане на кредитни карти, за да се възползвате от тримесечния пробен период, а след като изтече, можете да решите дали да продължите да я използвате.

Huawei са известни с живота на батериите на своите часовници, като при по-малките, 41mm за GT 5 и 42mm за GT 5 Pro, той е до една седмица, а за 46-милиметровите – до 2 седмици. Всички модели поддържат Bluetooth обаждания, а сред новостите е, че вече се поддържа и клавиатура на самия часовник за отговор на съобщения. За тази функция добрата новина е, че дори има клавиатура на български, а не толкова добрата – че не се поддържа при свързване с iPhone. Това е едно от малките ограничения за потребителите на iOS, но като цяло съвместимостта е на много добро ниво, моите тестове например са направени при свързване с личния ми iPhone.

Другото, което искам да отбележа, е, че въпреки че има голямо разнообразие от дизайни, самите каишки също са сменяеми, богатството от циферблати също е голямо и имате възможност да персонализирате допълнително избора си за всеки ден и всеки повод.

Смарт часовникът днес е както емоционална, така и практична покупка. Аз лично му се радвам всеки ден в качеството му на част от аутфита ми, но това, което истински ме впечатлява, е богатството и прецизността на данните, които засича и представя по много интуитивен и полезен начин. Тези данни са все по-прецизни благодарение на усъвършенстваната TruSense система за мониторинг на спортни и здравни показатели, както и на подобрената система за геопозициониране, наричана Sunflower, която става още по-полезна в комбинация с възможността да се качват карти на часовника при спортове на открито. Лично според мен цялото това богатство в изкушаващо стилен дизайн ни стимулира и помага да обръщаме повече внимание на своето здраве, да си поставяме цели и да бъдем по-осъзнати по отношение на себе си и качеството на живота, който водим.

Снимки: HiComm