Предимствата на електрическите автомобили са пределно ясни за собствениците им, но проблемите около зареждането все още продължават да са неприятно усложнение. Дали батерията ще издържи до следващата зарядна станция, какво се случва, ако в населеното място липсва такава, въпроси за съвместимост, потенциални варианти и решения са на дневен ред пред всеки, който е решил да поеме на пътешествие с една от най-екологичните алтернативи. А скоро това може да е минало. Идеята на базираната в Сан Франциско компания Ample е проста: вместо да прекарвате скъпоценно време в чакане да заредите една и съща батерия отново и отново, защо просто да не я смените с нова и да продължите по пътя си?
Магията се случва в станциите за смяна на батерии на Ample, които са с размерите на няколко паркоместа. След като шофьорът влезе в кабинката, автомобилът му се повдига и машините отдолу започват да работят, като за минути автономно изваждат изтощения пакет и го заменят с напълно зареден. Това е революционно подобрение в сравнение с типичните станции за бързо зареждане, където пълното зареждане може да отнеме от 30 минути до час или повече.
Компанията е все още в начален етап на развитие, но технологията ѝ вече е в ръцете на няколко возила на Uber в Калифорния благодарение на споразумение с гиганта в областта на превозите. Ample планира да се фокусира върху таксита, компании за доставки и автопаркове под наем, преди да обърне внимание на обикновените потребители.
Няма да можете да се качите на станция на Ample с какъвто и да е електромобил - той трябва да бъде оборудван с модулните, сменяеми батерии на стартъпа. Компанията планира да постигне това чрез партньорства с производители на автомобили. Предвид ограничената инфраструктура и технологии в момента, електромобилите са най-подходящи за хора, които не изминават много път на ден и могат да зареждат у дома. Бързата, удобна и евтина подмяна на батериите ще бъде от ключово значение за привличането на всички останали, казва Джон де Соуза, съосновател и президент на Ample.
"Ако нямате лукса да разполагате с гараж през нощта, идеята губи смисъла си", каза той, визирайки притежаването на електрически превозни средства. "Или ако карате много километри", очаквано добавя той.
Според Соуза Ample предлага нещо повече от бързи спирки. Моделът на компанията предвижда клиентите да си купят автомобил без батерия и след това да плащат абонамент за батерия, което може да намали първоначалните разходи за преминаване към електричество. Смяната на батериите би трябвало да удължи живота на автомобила, като намали броя на сесиите за бързо зареждане, които ускоряват износването на батериите, и като позволи на собствениците да бъдат в крак с най-новите постижения в химията на батериите, добавя Соуза.
Китайският стартъп Nio от години продава автомобили със сменяеми батерии, докато изгражда инфраструктурата за тяхното поддържане - първо в родината си, а сега и в Европа. В Щатите широкото разпространение на смяната на батерии все още е далеч, но то набира скорост. Американският стартъп за електрически превозни средства Fisker наскоро обяви плановете си да предлага технологията на Ample в своя SUV Ocean от 2024 г.
Снимки: Ample
Виж още: Това е първата сертифицирана е-летяща кола, одобрена от американските власти