По-рано този месец на 12-годишно момче от Китай беше присаден първият 3D-принтиран гръбначен прешлен. След спортна травма лекарите откриват злокачествен тумор на втория шиен прешлен (аксиса). За да се предотврати разпространение на раковото образувание, трябва да се премахне костта, а след това и да се постави изкуствен заместител.
Традиционните импланти обикновено се ограничават до елементарни геометрични форми и не могат да се свържат с околните прешлени без ортопедичен цимент или болтове. 3D принтерите, от друга страна, при наличен модел и компютър могат да възпроизведат детайлна реплика, която не изисква подобни груби крепежни елементи. Това не е единственото предимство – в импланта са оставени порести дупки, в които да прорасне нова кост, за да се свържат по-добре прешлените. Освен че е по-здрав и безопасен, принтираният имплант изисква доста по-малко време за заздравяване и дава по-голяма свобода при движението на прешлена. Тя е критична за аксиса, защото той осигурява латералното движение на главата - оглеждане, клатене и др.
Пациентът е в добро здраве и комуникира свободно, макар че все още има затруднения с говоренето, а главата му е фиксирана със специална шина, за да не пречи на зарастването.