Преди няколко месеца малка австралийска компания направи изненадващото изявление, че е успяла да разработи приложение за смартфон, което може точно да диагностицира COVID-19 чрез анализиране на звука на кашлица. Колкото и да ни се струва невероятно, явно технологията наистина си заслужава, защото сега фармацевтичният гигант Pfizer е придобил въпросната компания срещу 116 милиона щатски долара. От около десетилетие малката австралийска компания за дигитално здравеопазване ResApp работи върху разработването на алгоритъм, който може да диагностицира респираторни заболявания, като просто изучава звука на кашлицата на пациента. Първоначално системата е била обучена да диагностицира пневмония, но до 2019 г. изследователите показаха, че технологията може ефективно да различи астма, круп и бронхиолит. Но когато през 2020 година светът беше обхванат от пандемия, екипът съумя да включи диагнозите на COVID-19 в своята технология за разпознаване на кашлица. До началото на 2022 г. първите данни от пилотен опит, тестващ алгоритъма за COVID, разкриха впечатляващо добри резултати. 

 


Проучването установи, че системата може точно да открие 92% от положителните случаи на COVID единствено от звука на кашлицата. Системата също така регистрира 80% специфичност, което означава, че само двама от всеки 10 души прегледани са получили фалшиви положителни резултати. Скоро след като ResApp разкри тези резултати, Pfizer показаха интерес към технологията. Първоначално фармацевтичният гигант предложи около 65 милиона долара, но според настоящето съобщение финалната сума по сделката е 116 милиона долара. В изявление говорител на Pfizer заяви, че предварителните данни са обнадеждаващи и сделката разширява отпечатъка на компанията в сферата на дигиталното здравеопазване. „Вярваме, че инструментът за скрининг на COVID-19 е следващата стъпка за потенциално предоставяне на нови решения за потребителите, които имат за цел да потушат това заболяване“, каза говорителят пред ABC news. „Очакваме с нетърпение да усъвършенстваме този алгоритъм и да работим с регулаторите по целия свят, за да предоставим този важен продукт на потребителите възможно най-бързо.“ 
От своя страна Udantha Abeyratne, един от първоначалните разработчици на алгоритъма, сподели, че целта на проекта е да помогне за предоставянето на по-добри инструменти за диагностика на общностите по целия свят. 
„От самото начало имах голяма визия да разработя мащабируеми, евтини технологии за диагностициране на белодробни заболявания по целия свят – не само в отдалечена Африка на юг от Сахара, но дори и в развити градове като Ню Йорк и Бризбейн“, каза Abeyratne. „Надявам се, че ще могат да диагностицират смъртоносни болести като пневмония в много отдалечени общности в Африка и Азия, защото нямат достъп до големи болници.“ 

Снмимки: Unsplash

Виж още: Откриха удивително запазено сърце на 380 млн. години