Украинската армия използва Steam Deck като част от военните си операции, но не като метод за разпускане на войниците с видеоигри по време на затишие на бойните действия. Вместо това преносимият компютър се използва за дистанционно управление на картечниците, разположени на фронта.

Както съобщава PC Gamer, видеоклип от TRO Media демонстрира работата на украински войници с кулата "Шаблия" (означаващо на украински "сабя"), която се управлява дистанционно от Steam Deck.

Както научихме от цял куп игри по романите на Том Кланси и поредицата Call of Duty, дистанционно управляемите кули са много полезни във военните действия, тъй като позволяват да се води огън, без да се излага операторът на оръжието директно на вражески изстрели. Видеото предлага бърз поглед върху начина, по който Steam Deck взаимодейства с кулата, като на екрана се показва видеоканал от оръжието, за да се идентифицира целта.

Цената на една Steam Deck вероятно също е много по-ниска в сравнение с това, което вероятно би струвала и една военна джаджа, която прави същото нещо. Ако предположим, че са избрали най-евтината версия за около 399 долара, ще е необходимо само малко компютърно и софтуерно ноу-хау, за да ги настроят и да ги свържат. Това е доста евтино решение за това, което иначе би струвало на армията цяло състояние.

Сайтът PC Gamer разговаря с Арик Толер, изследовател от Bellingcat, който помогна за разкриването на изтичането на секретни военни документи в Discord миналия месец, и той обясни защо Steam Deck е идеален за военна употреба.

"Steam Deck е доста перфектна платформа, когато се замислите", казва Толер. "Напълно естествен клиент на операционната система, страхотен контролер, който можете да използвате, сензорен екран и др.

"Използването на Steam Deck е напълно логично, ако приемем, че софтуерът е съвместим с Linux (освен ако не са преминали през ужасния процес на двойно зареждане на Windows на Steam Deck)."

Снимка: Unsplash

Виж още: Без огледала за обратно виждане за автоматизираните возила без водач