Adobe, водещата компания в света в областта на графичния дизайн, наскоро представи новите си, буквално невероятни инструменти за манипулиране на изображения и видео, които допълнително ще подкопаят доверието ви в това, което виждате. Сред най-интересните от тях може да откроим: ProjectCloak, магически изтриващ нежелани обекти от движещо се видео, SceneStitch, използващ AI (изкуствен интелект), за да запълни по най-добрия начин липсващото съдържание, след което резултатите са буквално от ново, дори сюрреалистично добро ниво. Както и още много други, като Scribbler, PhysicsPak, Puppetron и т.н.

Тези проекти обаче са само част от цялостната визия на Adobe за бъдещето. То е поверено на технологията, използваща невронни мрежи и с елементи на изкуствен интелект, която е наречена неслучайно Adobe Sensei. Тя би трябвало да промени начина, по който работите, правите бизнес или просто се забавлявате. Машинно-базираното обучение на софтуера има невероятни възможности и ще ви помогне да откриете нови начини хем да работите по-бързо, хем да създавате новите си идеи по най-креативния начин. Повече от 30 функции в новите версии на продуктите на Adobe включват мощта на Sensei. Ето само някои от тях.

Всичко започва с автоматичното запълване

Инструментът за запълване (Content-Aware fill tool), все още е една от най-интелигентните, полезни и впечатляващи технологии в най-добрия софтуер за редактиране на изображения - Photoshop. Той се появява за първи път във версията CS5 от 2010 г. и позволява да избирате обекти в снимката, да ги премахвате автоматично, като позволявате на софтуера да прецени след това как точно и с какво трябва да ги замени. В повечето случаи тази функция работи толкова добре, че премахването на някой досаден пътен знак или бивша приятелка от иначе страхотната ви снимка е елементарна операция.

Сега обаче изглежда, че тази технология е на път да прескочи няколко стъпала нагоре и да отиде на съвсем ново ниво. Предложените „проекти“ от Adobe (за пръв път на MAX 2017 конференцията) демонстрираха накъде се насочват идеите на компанията в близко бъдеще, а честно казано, всеки от вас ще иска да ги изпробва още сега.

ProjectCloak: как да изберем нежелан обект във видео и да го накараме да изчезне?

Тази уникална техника възприема идеята, която вече познаваме от CS5, но за статични изображения и магическото им премахване, само че… в света на видеото! И това е направо страхотно, все едно сте част от екипа на някой холивудски мегахит и използвате последните достижения на киноизкуството за специални ефекти. С тази разлика, че правите всичко само с няколко клика на домашния си компютър.

Представете си, че сте снимали нещо интересно по време на почивката си, но когато вече сте се прибрали установявате, че на иначе прекрасно изглеждащите ви видеокадри се натрапва някакъв нежелан обект или дори досаден непознат. Ако досега за премахването му трябваше да сте страхотен спец по киноефекти, днес просто ще можете да селектирате обекта (или човека) във вашия видео отрязък, „маскирате“ го и… оставяте останалото на софтуера. Той ще се погрижи нежеланата информация просто да изчезне от записа ви. За да разберете колко яко е това, само изгледайте видеоклипа:

ProjectCloak със сигурност работи много по-добре от познатия ви инструмент за запълване поради една проста причина – той има в пъти повече информация, с която трябва да се справи, защото трябва да премахва нежеланите пиксели не само от един кадър (като при снимка), но от множество такива за всяка секунда. При това – променящи се! При движещите се кадри интелигентният софтуер буквално може да се „вгледа“ в онова, което стои зад даден предмет от кадъра, а след това да доизгради вярна реконструкция на фона. Това е абсолютно зашеметяващ с резултатите си инструмент, който всеки видео ентусиаст ще иска да използва.

SceneStitch: изкуствен интелект, базиран на милиони професионални снимки

Един от основните недостатъци на инструмента за запълване на съдържанието към момента е, че когато изберете нещо, което искате да премахнете от вашето изображение, той няма какво друго да направи, освен да гледа околния фон и да опита да запълни с него останалата част от изображението. Така че често резултатът може и да не е много добър и да се получи забелязващо се удвояване и повторение на фонови елементи. Особено ако се опитвате да премахнете нещо по-голямо от кадъра.

Точно тук се появява уникалната SceneStitch, която използва софтуерен изкуствен интелект в комбинация с гигантската библиотека Adobe Stock със 100 милиона снимки. Комбинацията от двете би трябвало да се справи с проблема на досегашния Content-Aware fill. SceneStitch стартира невидимо от вас търсене сред милиони други изображения, за да намери евентуални подходящи елементи, с които да замести нежеланата област. Резултатът често е много интересен, защото функцията връща куп различни опции (елементи), от които можете да избирате и да ги вмъквате в кадър. Някои от тях дават краен резултат, до голяма степен близък до традиционния Content-Aware Tool само с леко по-добър резултат. Но други възможни и различни предложения могат направо да променят идеята на целия ви кадър, както можете да видите от клипа по-надолу:

#Puppetron: превърнете вашето селфи в графично стилизирано изображение

Интересното е, че можете не само да прилагате различни графични стилове върху вашето или чуждо лице. Ако използвате функцията в комбинация с Character Animator, буквално ще се слеете с анимирания свят. С проекта Puppetron можете да накарате вашето анимирано „аз“ да следва дори в реално време мимиките и движенията ви. Уникално забавно.

#ProjectScribbler

Оцветявайте изображения само с едно кликване. С този туул можете да превръщате черно-белите изображения в реалистично цветни. И то не само със снимки – дори вашата драсканица може да се превърне в стилизирана цветна рисунка благодарение на изкуствения интелект Adobe Sensei. Инженерите на компанията работят и прилагат технологии за невронни мрежи така, че те да избират по най-близкия до разбиранията на човешкия мозък начин крайния резултат. Проектът е създаден с общите усилия на Adobe, университета в Бъркли и Джорджия.

#PhysicsPak

Още едно изключително улеснение. Вместо да опитвате да разполагате елементите в правилен ред върху вашата дизайнерска рисунка, елементите могат… да се наместват сами! И то в идеалния ред. Това, което може да ви коства часове работа, сега става за секунда, следвайки законите на физиката.

Новостите, които Adobe Sensei предлага

Можете да разгледате видео презентации на всичките проекти на този адрес:

https://blogs.adobe.com/conversations/2017/10/top-tech-sneak-peeks-max-2017-that-wowed.html

Всички нови инструменти ще бъдат на ваше разположение в предстоящите версии на Adobe Creative Suite. Те може би ще поставят началото на истинска нова ера. В продължение на близо 100 години телевизията и видеото са повече или по-малко надежден запис, доказателство за някаква истина дори в съда. Манипулирането на видеоклипове не е нещо ново и е реалност в продължение на десетилетия, но винаги е било изключително скъпо и сложно упражнение за спецовете по визуални ефекти. Инструментите като ProjectCloak ще дадат на обикновения ентусиаст безпрецедентна възможност да променя визуалните записи така, че да ни тласка още по-лесно в света на „фалшивите новини“. Там където всички се влияят, а все по-малко хора тепърва ще се доверяват на това, което виждат. Наистина интересни времена.