Текст: Драгомир Дончев.

Е-е-е-х, Супермен... Кое малко момче не е искало да бъде като мускулестия герой в ярък костюм. И кой възрастен мъж не би искал да притежава неговото рентгеново зрение. Шегата настрана способността да се вижда през плътни прегради никак не е за подценяване. При това тук не става дума за забавление, а за способност, която може сериозно да подпомогне работата на митническите служители, полицията и не на последно място на военните. Оказва се, че тази задача не е чак толкова фантастична и трудно постижима, колкото звучи на пръв поглед. А основна помощ в осъществяването й могат да окажат не кой да е, а... омарите!

От другата страна на оградата
С въпросното задание се е заела американската компания Physical Optics Corporation (POC). От няколко години тя разработва портативен уред, с който ще може да се претърсват затворени контейнери и да се гледа през стени. Проектът е поръчан и финансиран от сравнително отскоро сформирания Департамент за национална безопасност на САЩ (Department of Homeland Security).
Сигурно вече се чудите какво общо имат омарите с подобно сложно инженерно-техническо предизвикателство? Оказва се, че за пореден път природата е една крачка пред нас, що се отнася до революционни нови изобретения и случаят с въпросните представители на членестоногите е изключително показателен в това отношение. Омарите живеят на много големи дълбочини, където почти не прониква слънчева светлина. За да могат да се ориентират в тези негостоприемни условия, техните очи са с изключително особена структура. Те се състоят от множество малки клетки (фасети), всяка от които фокусира самостоятелно светлината. Характерното тук е, че всеки фасет притежава канал с квадратно сечение, който направлява уловената светлина. Това става, без да се изкривяват лъчите й, а благодарение на многократното им отражение. Създателите на устройството, носещо сложното име LEXID (Lobster-Eye" X-ray Inspection Device Инспекционно устройство от тип омарово око, използващо рентгенови лъчи), на практика са копирали този принцип.

Стени и лъчи

Самият уред работи по следния начин. Във вътрешността му е инсталиран слаб източник на рентгенови лъчи, които се насочват по посока на обекта, който трябва да бъде инспектиран. При сблъсъка си с него една част от тях се отразяват и попадат върху изкуствените фасети, имитиращи зрението на омарите, а матрицата от фасети ги фокусира върху специален датчик. Сигналът от датчика се обработва и се изобразява върху малък вграден течнокристален дисплей. На практика това, което се вижда върху него, е съдържимото на затворения контейнер или намиращото се зад плътната стена, към която е насочен уреда. Способът напомня донякъде начина, по който се ориентират прилепите, само че за целта те използват ултразвук, а не рентгенови лъчи.

Поглед през стомана

Плюсовете на подобен уред са повече от очевидни. От една страна, устройството е портативно, за разлика от доста по-обемистите си събратя, които обикновено се инсталират по летищата. От друга създателите му твърдят, че LЕXID се нуждае от нищожно количество енергия, а в същото време е способно да проникне през преграда от плътна стомана с дебелина до 75 милиметра.
За съжаление освен плюсове, действащият в момента прототип има и някои минуси. На първо място резолюцията на изображенията, които LEXID осигурява, за момента не е никак впечатляваща. Все пак инженерите от POC обещават, че това е лесно решим проблем, който ще бъде коригиран в най-скоро бъдеще. Другият недостатък е свързан с цената на въпросния уред. Към момента фирмата не може да даде дори приблизителна калкулация за нея, като в същото време разработката досега е глътнала около 1 милион щатски долара. Освен това електронното омарово око все още не е патентовано една стъпка, която е ключова за бъдещия му успех.
Първоначално LEXID ще бъде конструиран във вариант, подходящ за използване от органите на реда (полиция, федерални агенти) и митниците. Засега компанията не споменава нищо за евентуалното армейско приложения на уреда, но предвид на множеството му полезни свойства, ясно е, че рано или късно той ще се сдобие и с военна версия.

Към днешна дата единственият въпрос без достатъчно успокоителен отговор изглежда е свързан с безопасността на LEXID. Вероятно всеки един от бъдещите му ползватели ще иска да чуе доколко сигурно е да се разхожда с портативен рентгенов апарат в джоба?

Тагове: