Споразумение за социално партньорство подписаха днес Главният изпълнителен директор на БТК Денис Уолах, Председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) д-р Желязко Христов, Президентът на Конфедерацията на труда (КТ) Подкрепа д-р Константин Тренчев и председателите на синдикалните федерациите в компанията.

Споразумението за социално партньорство е поредната стъпка към по-ефективни и открити взаимоотношенията между управленския екип на БТК и синдикалните конфедерации в страната. Документът е в пълно съответствие с българското законодателство и с директивите за социално партньорство на Европейския съюз.

В основата на подписаното споразумение е залегнал принципът, че Колективни трудови договори (КТД) се подписват от всяка от компаниите работодатели в БТК. По този начин се гарантира стабилността на трудовите отношения в телекома и по-добрата защита на служителите на компанията. В БТК има седем различни работодатели, които са разделени по териториален и функционален принцип. Това са Централно управление, Административен регион Запад, Административен регион Изток, Административен регион Север, Административен регион Юг, Национално управление Радио и телевизионни станции (НУ РТС) и Стопанска дирекция Борима.

В момента вървят преговорите за сключване на нови КТД в тези седем работодатели. До днес в БТК има три сключени КТД за Административните региони Изток Юг и Север. Страна по договорите в АР Юг и Изток са регионалните синдикални съвети на Синдикалната федерация на съобщенията (СФС) към КНСБ, а страна по този в АР Север са регионалните структури на СФС и КТ Подкрепа. Новите КТД предвиждат по-голям размер на допълнителните трудови възнаграждения, повече дни платен отпуск в сравнение с уредените в Кодекса на труда, както и увеличени размери на обезщетенията при прекратяване на трудовите правоотношения.

Според подписаното споразумение управленският екип на БТК и синдикалните организации могат да изразяват обща позиция пред Парламента, Европейския съюз и неговите институции за съществуващите проблеми между компанията и регулаторните органи в страната - Комисията за регулиране на съобщенията и Комисията за защита на конкуренцията.

Тагове: