Настолна лампа, захранваща се с енергия при бавното движение надолу на намиращия се в нея товар, зае второ място на състезанието Greener Gadgets в Ню Йорк. Проектът на лампата, наречена Gravia, е разработена от Клей Мултън от Спрингфийлд, магистър по архитектурните науки.

Лампата, която е част от неговата дипломна работа, представлява акрилна колона с височина 120 сантиметра. За да се включи тя, трябва намиращата се в нея тежест да се издигне на върха й. След това тежестта започва бавно да пада надолу, въртейки ротор, намиращ се в основата на колоната. Електроенергията, генерирана от ротора, захранва 10 светотиоди. Преминавайки през акрилните лещи светлината се разсейва и в резултат колоната свети с мека светлина със сила, равна на около 40-ватова крушка.
Лампата работи безшумно и не трябва да се включва към електрическата мрежа. Тя свети 4 часа, след което трябва да се презареди, т. е. тежестта отново да се издигне на върха, на принципа на пясъчния часовник.

Разработчикът на Gravia изчислява, че при ежедневно използване по 8 часа на ден, лампата може да работи в продължение на 200 години. По-сложно е, отколкото да натискате ключа, но може да е приемлив, дори забавен навик, като навиването на красив часовник или правенето на хубаво кафе, коментира Клей Мултън.

Състезанието Greener Gadgets е насочено към търсене на дизайнерски иновации за екологично чиста електроника. В него участват утвърдени фирми за дизайн, изгряващи дизайнери и студенти, със свои новаторски решения в енергетиката, здравеопазването и токсикологията, новите материали, социалното развитие и др.

Тагове: