Лари Пейдж, един от създателите на Google, наскоро даде интервю за Financial Times, в което той покрива широка гама от теми по отношение на миналото, настоящето и бъдещето на Google и визията му за компанията.
Когато Пейдж и неговият партньор Сергей Брин създават Google, тяхната мисия е била проста: "Мисията на Google е да организира световната информация и да я направи универсално достъпна и полезна."
Оттогава компанията се е превърнала в нещо много повече от обикновена търсачка. Google е навсякъде – при смартфоните, лаптопите, роботите и дори неща, които звучат като нещо, излязло от научнофантастичен филм (като например слънчевата централа в пустинята Невада). Пейдж вярва, че ако имат достатъчно време, Google (или може би технологичната индустрия като цяло) "вероятно може да реши много от проблемите, които имаме като хора". Той казва, че липсата на амбиция в Силициевата долина носи много по-голяма вреда за тези цели, отколкото липсата на финансиране.
Изпълнителният директор не е просто фокусиран върху решаването на проблемите на Google. Като пример Times отбелязва, че в някои срещи разговорът за това, как центровете за данни на Google работят, може да доведе до разговор за това, колко пари плаща компанията за енергия, за да работи с тези съоръжения. Оттам Пейдж може да започне изследване за начини, по който може да се направи електрическата мрежа по-ефективна, за да се спестят пари не само за Google, но и за всички.
Една сфера, която Пейдж чувства, че може да бъде използвана, за да се подобри значително въздействието върху света, е роботиката. Както сме писали и преди, в Google се опитват да намерят начин да създадат интелигентни машини и да ги вградят във всеки аспект от живота ни - от производството до медицината.
Той също така казва, че не се страхува, че роботите ще отнемат работни места, ако един робот може да направи нещо по-ефективно. Той е оптимист, че технологиите ще променят всичко към по-добро. Бързите подобрения в областта на изкуствения интелект например ще направят компютрите и роботите по умели в работния процес.
„След като работните места са пълни с остарели технологии, няма смисъл да си губим времето в копнеж по тях“, казва Пейдж. "Идеята, че всеки трябва да работи робски, за да направи нещо неефективно, така че да запази работата си - това просто няма никакъв смисъл за мен. Това не може да бъде правилният отговор."
Пейдж казва например, че позовавайки се на механизиран труд, а не човешки за строителство, цената на жилищата може да се намали значително. Той в крайна сметка иска да види жилища, които днес струват 1 милион долара, утре да струват 50 000. "Не можете да искате тези неща да не се случат, те ще се случат."
Пълният текст на интервюто тук.
Прочетете още: Сундар Пичай става третият най-влиятелен човек в Google