Визитка: Методи Начев е продуктов мениджър в AV дивизията в българския офис на Samsung Electronics, а преди това дълго време е работил с марката в K&K Electronics. Сам определя себе си като маниак на тема джаджи. В дома му има 3 телевизора, естествено смарт и свързани в безжична мрежа. С него разговаряме за мястото на смарт телевизора на пазара и в домовете ни, сега и в близкото бъдеще.

 

Въпроси: Емилия Кирилова
Снимки на Методи: Николай Дончев

 

Какво ползваш от смарт телевизора?

Лично аз ползвам абсолютно всичко, но най-много споделянето на съдържание между различните устройства. У дома имам компютър, който съм превърнал в сървър, на който качвам всичко – музика, филми, снимки, видеоклипове. Той е достъпен от домашната и външната мрежа. Всички телевизори у нас го виждат, като управлявам през телефона съдържанието, което пускам на всеки от тях. От телефона си виждам всичко, с което разполагам като споделено съдържание, и директно пращам това, което си избера, на големия екран. Са­мият телефон използвам и за дистанционно, защото някои операции, като превъртане например, се правят по-сложно от телевизора, отколкото през таблет и телефон.

Далеч не използвам телевизора само за „телевизия“, нито дори само за забавление. Например, когато работя върху презентация или просто разглеждам такава, или трябва да проуча в детайли даден сайт или друг тип съдържание, също често го правя от екрана на телевизора. Когато прочетете за функцията Screen Mirroring, става дума точно за това – пращате това, което виждате на лаптопа, телефона или таблета си, на големия екран на телевизора.

Друга екстра, която често се ползва у нас, е приложението SmartView. Новите серии F7000 и F8000 имат по два тунера и чрез това приложение позволяват сигналът от единия да тече на телевизора, а от другия се предава на друго свързано в мрежата устройство – аз например ползвам Galaxy Note 2 и предавам към него в друга стая.

Ползваш ли активно облачните услуги?

Разбира се, те са много удобни. Ако имаш регистрирани DropBox, SugarSync или SkyDrive, то други телевизори, които ползваш със същите акаунти на тях, могат да показват директно видеата, които съм записал в облачните пространства в регистрациите ми. Аз карам сноуборд и планинско колело и често правя видеозаписи, които качвам в облака директно от пистата и пращам на родителите си да ги гледат на техния телевизор. Е, редактирам ги малко, за да не са прекалено екстремни за тях.

Смарт телевизорът е почти като компютър – можеш да разиграеш много сложни ситуации, които изискват и съответните по-сложни настройки, но веднъж направиш ли ги, получаваш изключително удобство. Освен това на мен ми е забавно да ги правя и да опитвам да достигна лимита на възможностите на техниката си.

Кое е новото в новия Smart Hub на Samsung? Резюме в две изречения?

Новият Smart Hub е много бърз, изключително бърз. Разделен е вече на 3 панела – Music, Photo & Video, Samsung Apps и Social. По-удобно организиран и позволяващ много повече персонализиране. Спирам, че вече станаха три изречения. 

Има ли платени приложения в Samsung Smart Hub?

Не, всички приложения са безплатни. Има случаи, в които самото приложение е безплатно, но същността му е да осигурява достъп до платена услуга или съдържание. Например за България такъв е случаят с приложението Voyo BG.

Колко са всъщност приложенията в Samsung Smart Hub?

В момента глобално са над 3000 и продължават да се увеличават. На практика има приложение за всичко, за което си помислите. Samsung има богата Smart TV платформа и това е едно от най-големите ни конкурентни предимства на пазара на телевизори. Освен това Smart Hub е отворена платформа. Всеки може да напише приложение за нея. Разбира се, впоследствие то минава множество тестове как работи с всички модели, но ако ги премине успешно, става част от Smart Hub-а.

Какви са плановете ви за чисто българските приложения?

Сериозни. Вече имаме разработени 5 приложения на български, със специфично за България съдържание – като Voyo BG, „24 часа“ и „Труд“, любимо ми е приложението „Гответе с мен“. Планът ни е броят на регионалните приложения да се увеличава, до края на годината очаквайте още изненади. Разработването на регионални приложения е сред топ прио­ритетите ни за 2013 г.

Миналата година въведохте управлението на телевизора с глас и жестове. То изглеждаше като от научно­фантастичен филм, но много хора се съмняваха в реалното му приложение. Каква е ситуацията в новите модели за 2013 година?

Новите модели като начало са по-мощни като хардуер, с двуядрени и четириядрени процесори, което позволява освен всичко друго и много по-усъвършенстван гласов и жестов контрол. Управлението с глас вече е достъпно и в шеста серия, а това с жестове и глас остава в полето на най-високия клас модели – от седма и осма серия. От тази година се поддържат много повече гласови команди и жестове, включително жестове с две ръце, и този начин на управление определено се превръща от екзотика в истинско удобство. Представете си например разглеждане на снимки на телевизора – можете да ги увеличавате, все едно ги разтягате с две ръце, да ги сменяте с махване на ръка, подобно на разлистване на виртуален албум, ако сте във Facebook – да ги „лайквате“ с вдигане на палеца и т.н. Аз съм убеден, че в близките няколко години дистанционното – такова, каквото го познаваме, ще изчезне. Ще управляваме само с глас и жестове и през по-малките екрани на телефоните и таблетите си.

Каква част от телевизорите, които продавате в момента, са смарт телевизори?

Всъщност „не-смарт“ модели почти не присъстват в нашата продуктова гама. Имаме само 6–7 модела, които не са смарт – това включва и разновидностите им в инчове, т.е. модели от три серии с различен диагонал. Имаме дори HD Ready модел, който е смарт. Новият Smart Hub е еднакъв за всички модели, почти всичките ни нови модели вече присъстват на българския пазар, като до месец абсолютно всичко ново ще може да се види и в нашите магазини.



 

Имате ли вече клиенти на Evolution Kit? 

Очаква се той да дойде в края на април, началото на май. Тогава ще информираме клиентите, които са си закупили съответните телевизори миналата година, че могат да си купят Evolution Kit и да достигнат до функциите на новите модели. Очакваната му цена е около 600 лв. Evolution Kit се поддържа само от 7-а и 8-а серия и като процент от цената на телевизора е доста изгоден. Той сменя софтуера и хардуера на миналогодишния ви телевизор – процесорът става четириядрен, получавате повече RAM и повече видеопамет, както и новия Smart Hub. Не сменя панела, разбира се, но реално получавате нов хардуер и софтуер от най-високия клас на цена 600 лв. В момента Samsung е единствената компания, реализирала възможността телевизорът да се обновява с най-актуалните хардуерни и софтуерни иновации на годината.

Мнението ти за другата гореща тема – 3D?

От технологична гледна точка в момента имаме само модели с активни 3D очила и всички са базирани на Bluetooth, което на практика означава, че няма ограничения за пряка видимост, няма смущения от лампи и микровълнови печки. Като цяло за 3D-то – готино нещо, но аз лично бих предпочел 3D без очила. Имаме такива разработки, други компании също работят по въпроса, но като цяло за момента цялата индустрия се ориентира към UHD – по-високото качество на картината в Ultra HD (наричана често и 4K) резолюция, а 3D-то остава на заден план.

Има, разбира се, хора, които продължават да държат на 3D функционалността, имаме я, но не наблягаме на това. Всичките ни модели предлагат и 2D към 3D конвертор и с него всяко съдържание може да се преобразува в 3D.

Как виждаш бъдещето на телевизията?

Вярвам в бъдещето на Video on Demand услугите. Дават очевидно удобство и е видно, че всички, които имат IP телевизия, имат и разработки в тази посока – Mtel, Vivacom, Blizoo у нас например. Мисля, че доста хора биха предпочели да заплатят няколко лева за услугата и да ползват безспорните й удобства.

Относно бъдещето – то вече е дошло, макар и не у нас. Ако не знаете, ще издам, че в 13 държави основно в Западна Европа Samsung Smart Hub има още два панела – On TV и S recommendation. В България те все още не работят,защото засега няма доставчик на съдържание, който да предостави всички необходими за работата им метаданни. Въпросът е свързан с цифровизацията, тъй като по аналоговия сигнал не могат да се предават необходимите метаданни. Тя обаче активно тече и вярвам, че съвсем скоро, вероятно до година, това ще се случи и тук.

За какво става дума? Реално телевизорът е един портал към съдържанието, което гледаш. В зависимост от него той ти дава информация за предавания, които започват скоро и които биха те интересували на база на натрупаната информация за поведението ти като зрител. С други думи, телевизорът разбира какво искаш, дава ти препоръки и маха всичката плява, която не те интересува. И в момента имаме по 100–150 канала, гледаме основно 5–6 и пак успяваме да пропуснем важни за нас неща. С това ново ниво на интелигентност на телевизора може би ще научим и доста неща за себе си като зрители.

Кои са евентуалните пречки пред навлизането на смарт телевизорите?

Обяснението на място в ритейл веригите. На някои хора им е трудно да се ориентират и да разберат защо един модел струва с 2–3 хиляди лева повече от друг. Консултантите в общия случай не могат да обяснят на клиентите същността на новите технологии и залагат повече на ценови промоции. Самият ритейлър може да накара клиентите да го заобичат, ако им предоставя информация, помощ и поддръжка в удобна форма. Смятам, че той е този, който трябва да предложи цялостна услуга, а не просто кутия с телевизор вътре. Българинът е склонен да дава много пари за иновативна техника, стига да знае наистина за какво ги дава.

Освен смарт телевизията кои са другите акценти в AV сегмента?

Тази година много наблягаме на Air Track системите. Телевизорът е тънък и няма как да му сложиш прекалено мощни говорители, а българите обичаме силна и мощна музика. А тези системи свирят наистина много добре, топ моделите им са с хибриден лампов усилвател. Хубавото е, че не ти трябват никакви кабели, сигналът между тях и телевизора се предава по новия Bluetooth стандарт без загуба на качеството на звука.

Скъпите телевизори се окачват на стената като картина и тези системи могат да се окачат на стената по-същия елегантен начин, а субуферът да се постави на произволно място в стаята, отново без никакви кабели. Бъдещето на аудиосистемите е в тази посока – едни висококачествени колони, без тунер, само с вход. Телевизорът, който съдържа мощния хардуер, чете и музиката, и видеото, и снимките, можеш за фон да си пуснеш снимки на него и да изведеш аудио от най-висок клас към висококачестевени колони. Друг интересен продукт са Blu-ray плей­ърите ни с новия Smart Hub. Един такъв плей­ър струва от порядъка на 200 лева и може да превърне и обикновения ви телевизор в смарт.

Тагове: