Художествената изложба е място, където творения на изобразителното изкуството са представени пред публика. Съществуват изложби на картини, скулптури, фотографии, а вече и на снимки, заснети със смартфони. Имах възможността да посетя изложба, съставена изцяло от кадри, уловени от Huawei Pura 70 Ultra, и това ме накара да се замисля колко далеч е стигнала мобилната фотография.
За да обясня колко е далеч това „далеч“, за което говоря, ще използвам няколко снимки от споменатата изложба, които на пръв поглед може и да изглеждат като стандартни студийни фотосесии, но всъщност зад кадрите стои много технология, запечатана в едно устройство, побиращо се в джоба ни. Те са дело на популярния моден фотограф Костадин Кръстев – Коко, а самата изложба може да се види във Villa Bellucci, намираща се на ул. „Цар Иван Шишман“ 12 до 21 август.
*Тъй като събитието определено предизвика сериозен интерес сред посетителите, снимките са преместени в Pui-dolce, където те ще бъдат част от постоянния декор на заведението.
Заглавието на този сегмент ще се изясни само след минутка (след като сме започнали да говорим в мерни единици за време). Следният колаж е направен по време на непрестанно движение:
Може би първото нещо, което ще направи впечатление на много хора, е, че няма размазани участъци по кадрите. Всички сме опитвали да направим снимка на обект в движение и ако скоростта му на движение е била прекалено голяма, се получава сериозна пикселизация.
Ultraspeed Snapshot е резултатът от съвместната работа на Ultra Lighting камерата в комбинация с HUAWEI XD Motion Engine. Резултатът е перфектно „стопирани“ обекти, дори движещи се с 300 км/ч (83 метра в секунда). Понеже биват уловени голям набор от кадри, дори имаме право на избор, когато решаваме кой искаме да използваме.
Може би един от малкото случаи, в които този израз бива използван буквално. Ultra Lighting Super Macro режимът на Huawei буквално ни показва света под микроскоп. Вижте само детайлите на златните парченца и всяка отделна мигла в този кадър:
Когато тествах Pura 70 Ultra, това беше най-забавният за използване режим за камерата, защото позволява до 35x макроувеличение и обхват на заснемане от 5 см. С много от снимките може да играете на „познай какво е това“, понеже приближаването е толкова голямо, че вече не може да бъде идентифициран обектът.
Макрофотографията винаги е била много особена, защото за нея са необходими специални обективи. Всеки фотоапарат може да приближава кадъра, поне дигитално, независимо с какво е оборудван, но не всеки обектив може да фокусира обекта, когато е на 2–4 см от него. Възможността да получим достъп до такъв тип снимки чрез смартфона си не е за подценяване.
Нека да започнем от там, в какво се състои една добра портретна фотография. Задължително ни трябва замъгляване на фона, но същевременно обектът на фокус да е прецизно „изрязан“, така че да не се слива с него. Високото ниво на детайла също е задължителен компонент, както и добрият динамичен диапазон. Общо взето, това, за което говоря, изглежда така:
Със своя ултраголям, 1-инчов сензор и F1.6 бленда Huawei Pura 70 Ultra успява да събере предостатъчно светлина, така че да могат да бъдат правени такива снимки с портретния режим. Всеки може да бъде творец, стига да има добра идея, добър телефон и добър приятел, който да позира.
Това са само малка част от снимките, които могат да бъдат видени на фотоизложбата на Huawei. Тя ще бъде отворена за посетители до 21 август във Villa Bellucci, намираща се на ул. „Цар Иван Шишман“ 12.
Преди 15 години най-добрите телефони на пазара бяха с 3.2MP камери, чиито снимки, ако трябва да бъдем честни, не изглеждаха толкова добре дори на малките екранчета, какво остава, ако ги отпечатаме на хартия с формат А4. Не знам дали тогава някой е мислил, че ще достигнем етап, в който мобилните устройства заснемат кадри, съпоставими с такива от професионални фотоапарати. Ето че точно това представляват времената, в които живеем, а кой знае какво ни чака след още 15 години.
Вижте още: Един уикенд в снимки с Huawei Pura 70 Ultra