
Според Марк Гърман и Дрейк Бенет от Bloomberg Apple планира да предостави на потребителите в ЕС възможността да зададат гласов асистент по подразбиране, различен от Siri.
В дълъг доклад за недостатъците на изкуствения интелект на Apple днес Гърман и Бенет твърдят, че Apple планира да въведе тази промяна в множество софтуерни платформи, което вероятно включва iPhone, iPad и Mac като минимум.
Вероятно това означава, че потребителите в ЕС ще могат да задават опции като Amazon Alexa или Google Assistant като гласов асистент по подразбиране на устройствата на Apple. Apple работи върху тази промяна в отговор на разширяващите се разпоредби на ЕС, се казва в доклада.
През 2018 г. изглеждаше, че усилията на Apple в областта на изкуствения интелект най-накрая са в ход. В началото на годината Крейг Федериги, шефът на софтуерния отдел на Apple, събра висшия си персонал и обяви, че ще наеме нов важен служител. Компанията току-що бе привлякла Джон Джанандреа от Google за ръководител на отдела за изкуствен интелект. JG, както е известен в бранша, е ръководил групите за търсене и изкуствен интелект на Google. Под негово ръководство екипите внедряваха авангардни технологии за изкуствен интелект във Photos, Translate и Gmail - работа, която заедно с придобиването през 2014 г. на пионерската британска компания DeepMind, бе осигурила на Google репутацията на лидер в областта на изкуствения интелект.
За ръководството на Apple наемането на Джанандреа не е просто удар за сметка на най-яростния им съперник. Те се надяваха, че това е и началото на трансформацията на компанията в мощна компания в областта на изкуствения интелект. Малко преди смъртта на съоснователя Стив Джобс през 2011 г. Apple представи своя гласов асистент Siri. Първоначално Siri изглеждаше като нещо от научната фантастика - за пореден път Apple беше използвала футуристична компютърна концепция и я беше превърнала в масов продукт. Но в рамките на няколко години Google, Amazon и други конкуренти представиха гласови асистенти, които бяха далеч по-напреднали, докато асистентът на Apple се бореше с елементарно разбиране и команди и така и не се радва на радушен прием.
Apple вече позволява на потребителите на iPhone в ЕС да задават приложения на трети страни като опция по подразбиране за сърфиране и изпращане на съобщения, навигация и много други. Гигантът отвори софтуерната си платформа и за онлайн магазини, различни от App Store.
Снимка: Unsplash