Компютърни потребители, които търсят в Google дали бенгалските котки са законни за притежаване, стават жертви на странна кибератака. Компанията за киберсигурност SOPHOS публикува спешно предупреждение на своя уебсайт, в което призовава хората да не въвеждат шест думи в търсачките си.

Съобщава се, че на тези, които търсят в Google „Легални ли са бенгалските котки в Австралия?“, е била открадната лична информация, след като са кликнали върху измамни връзки, които се появяват в горната част на страницата.

„Жертвите често биват подмамвани да кликнат върху злонамерен рекламен софтуер или връзки, маскирани като легитимен маркетинг, или в този случай като легитимно търсене в Google“, обяснява SOPHOS.

Понастоящем опасните линкове се появяват в резултатите от търсенето само когато е включена думата „Австралия“, което означава, че хората на континента са изложени на най-голям риск от атака.

След като потребителите кликнат върху резултата от търсенето, който изглежда легитимен, от тях се открадва лична информация, като например банкови данни, чрез програма, известна като Gootloader. Програмата може също така да блокира достъпа на потребителите до собствените им компютри, твърдят експертите на SOPHOS.

Въпреки че терминът за търсене на бенгалски котки изглежда сравнително нишов, компанията счита, че това прави хакерската заплаха още по-тревожна, защото не е необходимо да търсите нещо гнусно, за да бъдат откраднати личните ви данни. SOPHOS твърди, че киберпрестъпниците все по-често проникват в безобидни търсения в Google, като използват тактика, известна като „SEO отравяне“.

SOPHOS призовава тези, които смятат, че може да са станали жертва на SEO манипулация, да променят паролите си възможно най-скоро.

Снимка: Unsplash

Виж още: Apple намери начин да печели от Apple Intelligence, без дори да таксува за функциите