Microsoft твърди, че Европейският съюз е виновен за най-големия ИТ срив в света в петък, причинен от погрешна актуализация на сигурността. Споразумение от 2009 г., за което настоява Европейската комисия, означава, че Microsoft не може да направи промени в сигурността, които биха блокирали актуализацията от фирмата за киберсигурност Crowdstrike, която предизвика повреда на около 8.5 милиона компютъра, заяви големият технологичен гигант в коментар за вестник Wall Street Journal.
Хиляди полети закъсняха или бяха отменени, като пътниците останаха блокирани на летищата в цял свят, засегнати бяха услугите на Националната здравна служба на Обединеното кралство, а безконтактните плащания не функционираха.
Проблемът е предизвикан от дефектна актуализация за системата Falcon на CrowdStrike, която е предназначена за предотвратяване на кибератаки. Тя има привилегирован достъп до ключова част от компютъра, известна като ядро.
Microsoft разполага с Windows Defender, своя вътрешна алтернатива на CrowdStrike, но поради споразумението от 2009 г., сключено с цел избягване на европейско разследване на конкуренцията, е позволила на множество доставчици на сигурност да инсталират софтуер на ниво ядро.
От началото на века Европейската комисия обвинява Microsoft, че има несправедливо предимство пред други компании заради популярния си софтуер Windows. През 2020 г. Apple - основният конкурент на Microsoft, блокира достъпа до ядрото на своите компютри Mac с аргумента, че това ще подобри сигурността и надеждността. Говорейки пред Wall Street Journal, говорител на Microsoft заяви, че компанията не може да направи подобна промяна заради споразумението с ЕС.
Microsoft потвърди, че прекъсването е засегнало до 8.5 милиона устройства с Windows, като заяви, че това е по-малко от 1% от всички машини, използващи софтуера. Въпреки това тя заяви, че е имало сериозни последици, тъй като CrowdStrike се използва широко от бизнеса.
CrowdStrike заяви, че „значителен брой“ от засегнатите компютри са отново онлайн и се извини за случилото се.
По силата на новия си Закон за цифровите пазари Европа в момента се опитва да принуди Apple да предостави достъп до своя iPhone, за да позволи използването на алтернативни магазини за приложения и уеб браузъри.
Снимка: Unsplash
Виж още: ifi Go Bar Kensei: стил и звук в уникална симбиоза (РЕВЮ)