Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг е отговорен за срива на акциите на квантовите компютри тази седмица след твърдение, което направи за полезността на квантовите технологии. Дженсън Хуанг смята, че квантовите компютри ще бъдат наистина полезни едва след 20 години, което е довело до спад на акциите на няколко компании за квантови компютри с повече от 40%.

Хуанг заяви във вторник: "Ако кажете 15 години, това вероятно ще е рано. Ако кажете 30 години, това вероятно ще е късно. Но ако изберете 20, мисля, че мнозина от нас ще повярват".

Само в резултат на изявлението на Дженсън Хуанг акциите на Rigetti Computing (RGTI.O), D-Wave Quantum (QBTS.N), Quantum Computing (QUBT.O) и IonQ (IONQ.N) спаднаха с повече от 40%, като общо загубиха пазарна стойност от над 8 млрд. долара.

Очевидно главният изпълнителен директор на Nvidia не е единственият, който има такова мнение за квантовите компютри. Reuters разкрива, че Ивана Делевска, ръководител на инвестиционната компания Spear Invest, е на същото мнение, като казва, че срокът от 15 до 20 години "изглежда много реалистичен". Това е същото време, което е било необходимо на Nvidia за разработване на ускорени компютри.

Твърдението на колоритния шеф на Nvidia за далечната жизнеспособност на квантовите изчисления идва в момент, когато технологията е достигнала инфлексна точка по отношение на функционалността и ефективността. Само преди няколко месеца китайски учени успяха да разбият криптиране от военен клас, едни от най-високите и сложни криптирания в света, с помощта на квантови компютри D-Wave.

Квантовите компютри също чупят нови рекорди. Новият квантов компютърен чип Willow на Google може да реши задача, която би отнела на класически компютър 10 септилиона години. Миналия месец Китай представи най-бързия квантов компютър, който страната е създала, с производителност 504 кюбита.

Квантовите компютри все още са в начален стадий на развитие, подобно на 80-те и 90-те години на миналия век, когато се развиваха класическите компютри. Само времето ще покаже дали ще са необходими 20 години, за да узреят достатъчно за масова употреба, както прогнозира Хуанг.

Снимка: Unsplash

Виж още: Окиченият като коледна елха със сензори умен автомобил на Sony не е нито достъпен, нито евтин