DeepSeek продължава да предизвиква сътресения в индустрията за изкуствен интелект, след като се изкачи на върха сред приложенията в магазините за мобилен софтуер и предостави отговори, които на пръв поглед конкурират ChatGPT, срещу значително по-малка финансова инвестиция. Сега OpenAI твърди, че една от причините, поради които изкуственият интелект на DeepSeek е толкова добър, е, че е копирал от ChatGPT.
Според Bloomberg News Microsoft и OpenAI твърдят, че разполагат с доказателства, че през есента от ChatGPT е било изтеглено голямо количество данни, и подозират, че те са били използвани за „дестилиране“ на знанията от ChatGPT в модела R1 на DeepSeek, който беше пуснат миналата седмица. По същество този процес включва използването на резултатите от един модел за усъвършенстване на резултатите от друг модел.
Въпреки че не е ясно дали това е изрично незаконно, то нарушава условията за ползване на OpenAI. В разговор с Financial Times човек, близък до OpenAI, посочи, че това е обичайна практика в индустрията на изкуствения интелект и OpenAI дори улеснява процеса за разработчиците. Проблемите възникват, когато той се използва за създаване на модели, които се конкурират с OpenAI, дори ако моделът R1 на DeepSeek е с отворен достъп.
В интервю за Fox News избраникът на президента Доналд Тръмп по въпросите на изкуствения интелект и криптовалутите Дейвид Сакс твърди, че „има съществени доказателства, че DeepSeek е дестилирал знанията от моделите на OpenAI“, но не предоставя самите доказателства. Той също така не можа да потвърди дали е имало кражба на интелектуална собственост.
Самата OpenAI понастоящем е от другата страна на няколко дела за нарушаване на авторски права, най-известното от които е това с The New York Times за това, че медията е обучавала моделите си върху статии и друго съдържание без разрешение.
Междувременно Военноморските сили на САЩ забраниха използването на моделите на DeepSeek от своите членове, позовавайки се на „потенциални проблеми, свързани със сигурността и етиката“. Това вероятно е само първата от многото забрани, които предстоят, докато глобалната битка за надмощие на изкуствения интелект се разгаря през 2025 г.
Снимка: Unsplash