
Статиите в Wikipedia, които използвате, за да правите проучвания и да намирате основна информация за любимите си игри, може да включват пропаганда - поне според Ед Мартин, изпълняващ длъжността прокурор на окръг Колумбия.
Миналата седмица Wikimedia Foundation, която контролира Wikipedia, получи писмо от Мартин. Писмото съдържа множество обвинения срещу платформата като Мартин твърди, че Wikimedia Foundation „позволява на чуждестранни участници да манипулират информацията и да разпространяват пропаганда сред американската общественост“.
Писмото на практика служи като предупреждение за Wikimedia Foundation, че Мартин се прицелва в нейния статут по член 501(c)(3), което означава, че той заплашва да се опита да отнеме статута на фондацията като освободена от данъци благотворителна организация с нестопанска цел.
Писмото на Мартин е само последното от поредица подобни нападки срещу лица, организации и публикации, които изразяват мнения или гледни точки, противоположни на тези на Мартин и администрацията на Тръмп - де факто връщайки "услугата" от времето, когато либералната пропаганда на Демократическата партия в Twitter цензурираше и преследваше консервативно съдържание, което не отговаряще на позициите ѝ.
Неотдавна Мартин написа подобни писма, в които заплашваше конгресмени от Демократическата партия, научно списание за лекари по гръдна хирургия и дори всеки, който критикува Департамента за правителствена ефективност (който не е легитимен департамент на правителството на САЩ; такива могат да бъдат създавани или разпускани само от Конгреса, а не с изпълнителна заповед).
По принцип е необичайно адвокат да започва разследване на статута на организация, освободена от данъци, тъй като това е в компетенциите на данъчната служба, която сама заплаши да отнеме статута на Харвард за отказа му да се съобрази с федералните изисквания за учебната си програма и работата с пропалестински настроените протестиращи в кампуса.
Организациите в САЩ трябва да отговарят на строги критерии, за да получат статут по раздел 501(c)(3), включително правилото, че организацията „не може да се опитва да влияе върху законодателството като съществена част от дейността си и не може да участва в никакви кампании за или срещу политически кандидати“. Изискванията на данъчните власти също така ограничават обема на политическата и лобистката дейност, в която може да участва дадена организация по раздел 501(c)(3).
Съдържанието на страниците в Wikipedia се проверява и контролира от около 260 000 доброволци от цял свят, които редактират съдържанието въз основа на основните правила за съдържание на платфромата. Макар че редакторите на Wikipedia невинаги улавят неточната информация, множество проучвания показват, че страниците на Уикипедия са по-точни, отколкото често им се приписва.
Разбира се, през годините Wikipedia е била бойно поле за политически сблъсъци, като редактори от различни идеологии са се борили за представянето на публични личности и исторически събития, но самата фондация по своята същност не е политическа.
Снимка: Unsplash
Виж още: Батериите на BYD и Tesla застават една срещу друга в сблъсъка на водещите решения за е-коли