![Аудио-визуално изживяване от ново поколение с HISENSE 65U8NQ и HISENSE U5120GW](https://hicomm.bg/uploads/articles/202411/77478/300-mainimage-audio-vizualno-izzhivyavane-ot-novo-pokolenie-s-hisense-65u8nq-i-hisense-u5120gw.jpg)
Процесорната архитектура AMD Zen 3 съдържа характеристика, която може да бъде експлоатирана от хакери. Признанието идва от самата компания AMD, според която в Zen 3 е вградена т.нар. функция Predictive Store Forwarding. Тя е често срещана в модерните процесори и нейната задача е да отгатва чрез поредица от алгоритми какви ще бъдат следващите инструкции към процесора и да подготви необходимата команда. Целта е производителността на микропроцесора да се ускори, но очевидно функцията идва със своите опасности.
В случай на грешна прогноза софтуер като уеб браузърите, които използват т.нар. Sandboxing – процес по изолация на подозрителен код, – може да направи вашия процесор уязвим на хакерска атака.
Краткосрочен фикс за засегнатите процесори може да дойде под формата на фърмуер ъпдейт, докато по-дългосрочното решение вероятно ще изисква промяна на самата архитектура на AMD Zen 3. Предишни подобни експлойти показаха, че най-голям повод за притеснение имат компаниите, поддържащи голям брой сървъри, които не биха искали да оставят незапушена такава сериозна уязвимост.
Снимка: Pixabay
Виж още: Adidas vs. Nike – изкуствен интелект vs робот