Експеримент, който включва намаляване на работната седмица с един ден, доведе до увеличаване на производителността с 40% в дъщерната компания на Microsoft в Япония, съобщи технологичният гигант миналата седмица.
Пробното проучване беше част от летен проект на Microsoft „Work-Life Choice Challenge“, който изследва баланса между професионалния и личния живот и има за цел да помогне за повишаване на креативността и производителността, като предоставя на служителите по-гъвкаво работно време.
Microsoft Япония затваря офисите си всеки петък през август и установява, че производителността на труда се увеличава с 39.9% в сравнение с август 2018 г., съобщиха от компанията. По време на закриването служителите на пълен работен ден получиха платен отпуск.
Компанията заяви, че също така намалява времето, прекарано в срещи, като прилага ограничение от 30 минути и насърчава комуникацията от разстояние.
Microsoft не е първият бизнес лидер, който изтъква предимствата на производителността на четиридневната работна седмица. Андрю Барнс, основателят на новозеландска фирма за планиране на имоти Perpetual Garden, заяви, че е провел подобен експеримент и е установил, че той е от полза за служителите. Той прие четиридневната работна седмица за постоянно.
Проучванията са установили, че има търсене на по-кратка работна седмица в бизнес средите. Миналата година в проучване на близо 3000 работници в осем държави от Института за работна сила Kronos and Future Workplace повечето заявиха, че идеалният им работен ден ще бъде четири дни или по-малко.
Виж още: Нобелов лауреат: Li-Ion батерии ще направят е-колите ежедневие