
През февруари тази година експертите от сайта Neowin направихa сравнителен тест на производителността на Windows 11 24H2 спрямо 23H2 на чисто инсталиран компютър след такъв за надграждане на място, за да видят кой от двата начина за ъпдейт е по-добър.
Според Microsoft чисто инсталираният компютър с Windows 11 може да увеличи производителността по доста нетрадиционен начин благодарение на функцията Smart App Control (SAC).
Междувременно потребителите често се чудят дали преинсталирането или нулирането на Windows може да им помогне да повишат производителността. Идеята е, че натрупаните с времето раздути и ненужни файлове може да задържат хардуерните ресурси. В този смисъл, за да провери дали един чист компютър би бил по-добър в сравнение с условно наречения „мръсен“ вариант, сега сайтът за технологични новини PCWorld тества производителността на някои игри и други приложения.
При тестовете, които не са свързани с игри, първо имаме Photoshop през 9950X3D (16-ядрен) и 9800X3D (8-ядрен) и резултатите са интересни. Чистата система 9950X3D е по-бърза, докато „мръсната“ 9800X3D се справя по-добре. Като цяло обаче може да се каже, че резултатите бяха в рамките на допустимата грешка.
След това бяха представени няколко бенчмарка за рендиране - първо синтетичният Cinebench 2024, а след това и реалният Blender.
Чистите системи се справиха по-добре както със Cinebench, така и с Blender, което показва, че може би когато всички ядра и нишки са в действие, преинсталираният, свеж компютър може да бъде по-добър избор. Все пак имайте предвид, че дори най-големите наблюдавани победи не са нещо, което вероятно ще забележите, освен ако не обърнете внимание.
По-нататък, при игрите, чистите и „мръсните“ системи размениха позициите си в случая на Cyberpunk 2077, подобно на това, което видяхме във Photoshop по-горе.
В F1 2024 разликите са по-ясно изразени, като най-ниските стойности от 1% и дори средният FPS показват по-големи разлики.
Все пак имайте предвид, че Windows е известен с непостоянството си по отношение на производителността и дори разликите между отделните изпълнения могат да бъдат неочаквано големи, което затруднява окончателното заключение при подобни тестове. Освен това „мръсният“ компютър, който беше измерен тук, е на една година, така че е възможно да наблюдаваме по-големи разлики, ако беше още по-стара система.
Снимка: Unsplash
Виж още: Експертите от DxOMark коронясаха Oppo Find X8 Ultra за смартфона с най-добра камера